Podatkowa geneza euroobligacji
http://sxc.hu/
Taxways

Podatkowa geneza euroobligacji

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Według tygodnika w latach 60 ubiegłego wieku był wart 1 mld USD, podczas gdy  w  roku 2009 wartość rynku osiągnęła poziom 4,5 bln USD. Jak to się stało i  kto na  tym skorzystał?

Jak podaje tygodnik euroobligacja jest globalnym wynalazkiem londyńskiego City. Wymyślono, że aby uniknąć podatku u źródła od odsetek, emisji dokona włoska spółka – operator autostrady. Ażeby  uniknąć brytyjskiej opłaty skarbowej na miejsce emisji wybrano port lotniczy Schiphol w Amsterdamie. Jako kraj zapłaty kuponu nieprzypadkowo wybrano Luksemburg. Uniknięto w ten sposób brytyjskiego podatku dochodowego. Na trwający kilka dziesięcioleci wzrost duży wpływ wywarła decyzja prezydenta USA J.Kennedy’ego wprowadzająca podatkowe obostrzenia by zniechęcić amerykański kapitał do inwestowania za granicą. Był to gift zza Atlantyku. Tak powstał – konkluduje tygodnik wątek genezy – pierwszy nowoczesny międzynarodowy rynek kapitałowy. Administracyjne centrum rynku ulokowało się w Londynie. Dziś centrum jak i sam rynek są zagrożone. Kolejno wprowadzane podatki, regulacje, nadzory i inne spotykane w Europie obostrzenia w ocenie tygodnika jawią się jako prezent dla Singapuru i Hong Kongu. Ale do tych dwóch centrów finansowych można dołożyć  jeszcze kilka innych, nie wykreślając przy tym Luksemburga.

Tak czy inaczej rzeczywistość – jak  swego czasu trafnie zauważył M. Krąpiec – jest złożona. Okazuje się, że nie inaczej jest w przypadku rajów podatkowych. Popkulturowe wyobrażenie raju podatkowego jako palmowej wyspy z piaszczystą plażą wokoło nie odpowiada rzeczywistości. Niemniej jednak takie właśnie wyobrażenie pokutuje w powszechnym odbiorze i co gorsza bywa przedmiotem poważnych rozważań. Tymczasem międzynarodowa konkurencja podatkowa jest faktem. Wykorzystuje się w niej rozmaite narzędzia z  propagandą czarnego pijaru włącznie. Wiele zależy od tak zwanej polityki, która w większości państw europejskich próbuje kształtować rzeczywistość za pomocą chybionych decyzji dociskających. Ale  - jak wskazuje  „The Economist”  -  money will find a way – pieniądz znajdzie drogę. Czas pokaże czy również powrotną. 


Marek Bytof doradca podatkowy Taxways Sp. z o.o
Taxways.pl

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
NIK bierze Ministerstwo Finansów i Rządowe Centrum Legislacji pod lupę