Podatek solidarnościowy w PIT 2019 – kto będzie musiał go płacić? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Podatek solidarnościowy w PIT 2019 – kto będzie musiał...
Beata Michoń
Podatek dla najbogatszych - podatek solidarnościowy w rozliczeniu PIT 2018/2019.
Podatnik.Info

Podatek solidarnościowy w PIT 2019 – kto będzie musiał go płacić?

Podziel się tym artykułem:   

Projekt ustawy dotyczącej Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został ogłoszony w lipcu 2018 roku. Wiadomość o tej inicjatywie, wprowadzającej nowy podatek dla osób najbogatszych, odbiła się szerokim echem w przestrzeni publicznej. Jakich dochodów będzie dotyczyło nowo powstałe opodatkowanie?

  

Powołanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych

Niedawno założony SFWON ma za zadanie zapewnić osobom niepełnosprawnym dodatkowe wsparcie zawodowe, społeczne i zdrowotne. Nowo powstały podatek solidarnościowy, który zasili budżet SFWON, ma być ściągany z osób, których dochody przekroczą w obecnym roku podatkowym sumę 1 miliona złotych (ok. 87 tys. miesięcznie) i ma wynosić 4% nadwyżki tej kwoty.

  

Na łączną kwotę dochodów składać się mają sumy zawarte w deklaracjach podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-40A, od których zostaną odjęte kwoty składek na ZUS oraz kosztów podatkowych. Wymienione powyżej deklaracje dotyczą m.in. dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, odpłatnego zbycia m. in. papierów wartościowych i akcji, pozarolniczej działalności gospodarczej oraz dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej. Wszystkie powyższe formularze znajdują się w bazie Programu PIT. Jeśli dochody użytkownika przekroczą progi, których dotyczy podatek solidarnościowy, program go o tym poinformuje.

  

Oprócz wspomnianego powyżej podatku, część zasobów finansowych SFWON pochodzić będzie z Funduszu Pracy (0.15% składek). W uzasadnieniu projektu stwierdzono, iż socjalny charakter podatku jest rozpowszechniony w krajach Europy, takich jak Niemcy, Włochy, Łotwa oraz Grecja. Wprowadzony podatek solidarnościowy, w przeciwieństwie do rozwiązań wdrożonych za granicą (dodatkowy podatek bądź składka podatku dochodowego, podatek majątkowy, składka na ubezpieczenie społeczne), przeznaczony jest wyłącznie na jeden cel.

  

Podatek solidarnościowy na gruncie polskim

Według opracowanych statystyk, podatek solidarnościowy dotyczyć będzie ok. 22,7 tys. Polaków. Wszyscy podatnicy będą jednak zobligowani do uiszczenia wyższej o 0,15% składki na Fundusz Pracy. Zdaniem ekspertów, 70% osób, które przekroczą próg zapłaty podatku solidarnościowego to przedsiębiorcy. Najczęściej pracują oni w ramach średnich rodzinnych firm, zarejestrowanych jako spółki osobowe bądź jednoosobowej działalności gospodarczej.

  

Podatek solidarnościowy podzielił opinię publiczną na entuzjastów i sceptyków. Osoby wspierające projekt widzą w nim szansę pomocy osobom potrzebującym. Krytycy inicjatywy dopatrują się w nim kary od przedsiębiorczości, która może przyczynić się do przeniesienia rezydencji podatkowych poza granice kraju.

  

Nie jesteś pewien, czy podatek solidarnościowy Cię dotyczy albo ile będzie wynosił? Każda osoba zainteresowana precyzyjną i prostą w obsłudze aplikacją do wyliczenia należnego podatku, powinna skorzystać z rozwiązań proponowanych przez Program PIT, który w klarowny sposób przedstawi zobowiązania finansowe względem fiskusa, w tym podatek solidarnościowy.

Autor artykułu: Specjalista ds. księgowo-finansowych Beata Michoń

Podziel się tym artykułem: