Podatek na raty - jak to zrobić? - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Podatek na raty - jak to zrobić?
Mateusz Herold
http://sxc.hu/

Podatek na raty - jak to zrobić?

Podziel się tym artykułem:   

Czasami zdarza się sytuacja, że nie możemy zapłacić podatku w terminie, bądź też kwota do zapłacenia jest na tyle duża, że nadwyręża nasz budżet. W tej sytuacji możemy ubiegać się o rozłożenie kwoty podatku na raty lub chwilowe odroczenie opłaty.

Co zrobić, aby rozłożyć należny podatek na raty?

W celu odroczenia terminu zapłaty należy wypełnić odpowiedni wiosek (dostępny tutaj), a następnie złożyć go w rejonowym Urzędzie Skarbowym.  Taka sama sytuacja tyczy się wniosku dotyczącego rozłożenia podatku na raty (dostępny tutaj). W obu przypadkach ubiegać się można zarówno o rozłożenie lub odroczenie samego podatku, bądź podatku wraz z odsetkami.

Co dalej?

Jeżeli decyzja Urzędu Skarbowego będzie pozytywna, należy zastosować się do ustalonych terminów. W przeciwnym razie zostają naliczone odsetki. Jeżeli odsetki były już wcześniej naliczone to nie dość, że zostaną naliczone nie tylko za nowy okres, ale również za cały okres odroczenia zapłaty. Nieterminowe opłaty pogarszają również sytuację podatnika w przyszłości, ponieważ zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo na pozytywne rozpatrzenie decyzji o odroczeniu bądź rozłożeniu na raty w przypadku kolejnych wniosków.

Jeżeli nie zapłacimy podatku...

W żadnym wypadu nie zaleca się unikania opłat podatkowych bez informowania odpowiednich organów. W pierwszym etapie na podatnika zostaną nałożone odsetki za zwłokę w płatnościach. Jeżeli uchylanie od płatności będzie trwało zbyt długo Urząd Skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Oczywiście to podatnik obciążany jest wszystkimi dodatkowymi kosztami – dlatego też, jeżeli wiemy, że nie uda nam się zapłacić należnego podatku należy skorzystać z jednego z powyższych sposobów.

Zobacz też inne artykuły:

Podziel się tym artykułem: