Podatek za 2018 od dochodów z nieujawnionych źródeł w...
FreeImages
Podatnik.Info

Podatek za 2018 od dochodów z nieujawnionych źródeł w PIT 2019

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jeśli organy kontroli skarbowej odkryją, że uzyskaliśmy przychody z nieujawnionych źródeł albo ze źródeł ujawnionych, ale nieprawidłowej wysokości, możemy zapłacić surową karę. Ile wynosi podatek od takich dochodów?

 

Definicja przychodów ze źródeł nieujawnionych

Aktualnie przychodami ze źródeł nieujawnionych nazywa się nadwyżkę wydatków nad przychodami opodatkowanymi lub nieopodatkowanymi, nieznajdującymi pokrycia w ujawnionych źródłach i obejmującymi przychody ujawnione, ale w nieprawidłowej wysokości, oraz przychody ze źródeł nieujawnionych, niewskazanych przez podatnika i nieustalonych przez organ podatkowych lub organ kontroli skarbowej.

 

W celu ustalenia czy podatnik uzyskał takie przychody, porównuje się wartość poniesionych przez niego w danym roku wydatków i zgromadzonego mienia do środków zgromadzonych w poprzednich latach. Jeśli okaże się, że wydatki nie mają pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów i wcześniej zgromadzonych zasobach, organ podatkowy może uznać, że podatnik uzyskał przychody z nieujawnionych źródeł.

 

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł

Stawka podatkowa od przychodów ze źródeł nieujawnionych lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wynosi 75% podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania jest w tym wypadku kwota nadwyżki wydatków nad przychodami opodatkowanymi lub nieopodatkowanymi osiągnięta w roku podatkowym. Ustala ją organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej. Obowiązek podatkowy w takich przypadkach powstaje na ostatni dzień roku podatkowego. Oznacza to, że jeśli podatnik osiągnął w 2018 roku przychody ze źródeł nieujawnionych, które zostały odkryte przez organ podatkowy, powinien je rozliczyć razem z innymi przychodami z tego roku, w następnym roku kalendarzowym. Może to zrobić np. rozliczając pit przez internet 2019, z pomocą Programu PIT Pro 2018/2019.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady