
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
Zmiany podatkowe są dosyć częste w polskim prawie. We wrześniu 2018 roku rząd przegłosował projekt ustawy o nowym podatku dla najbogatszych. Podatek solidarnościowy to nowe świadczenie, które będą musiały zapłacić osoby fizyczne osiągające dochody powyżej 1 mln zł.
Środki spływające z tego zobowiązania mają zasilić Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
Podatek solidarnościowy będzie dotyczył dochodów uzyskiwanych głównie z tytułu:
Będą go płaciły osoby osiągające określony dochód, które wypełniają PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-40A.
Dochód zostanie pomniejszony o składki wpłacone na ubezpieczenie społeczne. Kwota odprowadzonej daniny nie będzie zaliczana do kosztów podatkowych.
Warto dodać, że w projekcie rządowej ustawy został wprowadzony zapis o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Ma on zapobiegać przerzucaniu dochodów do przedsiębiorstw poza granicami kraju. Osoby rozliczające podatek w Polsce będą wkrótce musiały w podstawie opodatkowania uwzględniać te dochody, które uzyskały przez kontrolowany podmiot z zagranicy, o ile jego siedziba (bądź siedziba jego zarządu) jest zlokalizowana w państwie o niższym niż polski poziomie opodatkowania.
Podatek solidarnościowy obejmie osoby inkasujące ponad milion złotych rocznie. Warto przypomnieć, że będzie on dotyczył wyłącznie osób fizycznych, które będą przekazywały państwu 4% od nadwyżki swoich dochodów powyżej 1 mln złotych, osiągniętych w poprzednim roku kalendarzowym. Szacuje się, że zobowiązanie dotknie osoby zarabiające miesięcznie 87 000 złotych brutto.
Zgodnie z projektem, źródłem przychodu dla Funduszu Solidarnościowego ma być też obowiązkowa składka w wysokości 0,15% wymiaru składki na Fundusz Pracy. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
Płacony przez najbogatszych podatek solidarnościowy ma wpływać do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy. Jest to urząd właściwy dla podatnika ze względu na jego miejsce zamieszkania. Danina będzie musiała zostać wpłacona na konto fiskusa najpóźniej do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Według zapisów projektu podatek solidarnościowy po raz pierwszy obejmie dochody osiągnięte w roku 2019.
Autor artykułu: Justyna Nowak