Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Podatek przy zakupie auta
http://sxc.hu/
LeadBullet

Podatek przy zakupie auta

Samochody są powszechnie spotykane w gospodarstwach domowych. Koszt ich nabycia nie jest zbyt wysoki, co generuje zainteresowanie różnymi formami wymiany. Niestety kupujący w tym przypadku staje się podatnikiem mającym oczywiście zrobić przelew na rachunek urzędu skarbowego w określonej przepisami wysokości. 

Sprawdź zatem, jak poradzić sobie z tym standardowym kłopotem.

Kwestie podatku konieczne do rozpatrzenia

Jeżeli kupujesz samochód od osoby fizycznej, która nie opłaca podatku VAT, wtedy ciąży na Tobie (jako kupującym) obowiązek zapłaty tzw. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Masz na to czternaście dni od finalnego podpisania umowy.

Prawidłowy format wypełnienia formularzy

Do zakończenia formalności służy formularz PCC-3 (pojedynczy kierowca) i PCC-3/A (więcej użytkowników auta). Opodatkowanie transakcji wynosi dwa procent. Czasami urzędnicy regulują wpisaną przez ciebie kwotę zobowiązania twierdząc, że kupiłeś maszynę po zaniżonej cenie. Wtedy następuje groźba pokrycia wyznaczonej różnicy (dochodzą też koszty ekspertyzy-wszystko na koszt podatnika).

Prawdziwy podatek

W PCC podatek pochodzi zatem od uśrednionej ceny rynkowej, dlatego w ramach uniknięcia tych konsekwencji sprawdź większość typowych ofert i wartość auta uśrednij. Nie ma takich problemów nabywca pojazdu z salonu, czy od typowego pośrednika, bo ci zwyczajowo regulują podatek VAT. 

Samochody to sporo formalności 

PCC obowiązuje po przekroczeniu kwoty tysiąca złotych. Podczas wypełniania formularza warto mieć przy sobie dane o zakupionym samochodzie. W razie niedopełnienia obowiązku jesteś zagrożony odsetkami karnymi i mandatem. Urząd Skarbowy nie musi informować podatnika o takich powinnościach. Sam powinieneś niestety wiedzieć o tym zagadnieniu. Uważaj na wpisywaną datę przy regulowaniu opłaty. Obowiązek podatkowy zostaje uruchomiony w dniu, kiedy podpisałeś umowę.

Zwolnienia od podatku

Zwolnione z obowiązku opłaty są osoby niepełnosprawne i zwykły kierowca, gdy otrzymał fakturę VAT. Niektóre podmioty omijają podatek przez podpisywanie dokumentów poza terenem kraju. Zaniżenie ceny raczej nie pomaga, ponieważ fiskus może błyskawicznie przedstawić płatnikowi własne wyliczenia.

Odwołanie do ustawy

Wszystkie najważniejsze informacje odnośnie zagadnienia przedstawia ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Warto wiedzieć na zakończenie

Nawet kierowcy zamieniający się autami nie są zwolnieni z powyższych czynności. Na obu stronach transakcji ciąży wtedy dwa procent podatku.

 

Loading Comments