Podatek naliczony w deklaracjach VAT-7 (VAT-7k, VAT-7D)...
http://sxc.hu/
ISP Modzelewski i Wspólnicy

Podatek naliczony w deklaracjach VAT-7 (VAT-7k, VAT-7D) składanych od dnia 1 stycznia 2013 r.

Było to zresztą do przewidzenia, bo przepisy na ten temat opublikowano tuż przed świętami (formalnie podpisano je w dniu 11 i 20 grudnia 2012 r.) a niektóre nawet w Sylwestra 2012 r. Kto w ciągu kilku dni jest w stanie podjąć wszystkie istotne decyzje, aby stworzyć nowy model fakturowania? Oczywiście nikt, zresztą wielkość wprowadzonych zmian zyskała wśród słuchaczy wykładów prowadzonych przez Instytut ocenę „bez sensu” – chyba zresztą zupełnie zasadnie. Po co np. znaną od prawie dwudziestu lat „fakturę VAT” nazywać w przepisach już tylko „fakturą”? Komu to przeszkadzało? Nowe „faktury” już nie noszą tej nazwy, ale podatnicy ponoć – jak twierdzą ministerialni oficjele – mogą dalej używać tego pojęcia. Dziś ci ostatni już tylko zajmują się bagatelizowaniem problemu, zgodnie zresztą ze znaną reakcją liberałów na to co popsują – „przecież nic się nie stało”.

Powstaje jednak realny problem, czy faktura wystawiona w sposób sprzeczny ze zmienionym rozporządzeniem fakturowym Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. daje prawo do odliczenia? Nie sądzę, aby najistotniejszym problemem była nazwa tego dokumentu; choć nie powinien nazywać się on „fakturą VAT” – to wynika wprost z przepisów prawa. Podstawowe znaczenie ma tu treść nowego § 20 a tego rozporządzenia.

Każdy podatnik ma obowiązek „określić sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia oraz integralności treści” tego dokumentu. Inaczej mówiąc, aby jakikolwiek dokument był „fakturą” w rozumieniu przepisów tego rozporządzenia, musi być zgodny z treścią § 20a.

Faktury VAT wystawione do dnia 31 grudnia 2012 r., zwłaszcza w formie papierowej, nie musiały spełniać i nie spełniały tych wymogów. Zresztą wszystkie wystawione po dniu 1 stycznia 2013 r. „faktury VAT” nie uwzględniają sposobu zapewnienia tych cech, bowiem… prawie żaden podatnik jeszcze ich nie określił. Dlatego też dokument, który nie spełni tych wymogów, może nie zostać uznany za „fakturę” w rozumieniu § 4 tego rozporządzenia, co ma oczywisty wpływ na prawo do odliczenia.


Witold Modzelewski
Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 122 głosów
48%

przez telefon

58 głosów
48%

z komputera

59 głosów
1%

w oddziale w banku

1 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

4 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także