Podatek na raty - jak to zrobić?
http://sxc.hu/

Podatek na raty - jak to zrobić?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Co zrobić, aby rozłożyć należny podatek na raty?

W celu odroczenia terminu zapłaty należy wypełnić odpowiedni wiosek (dostępny tutaj), a następnie złożyć go w rejonowym Urzędzie Skarbowym.  Taka sama sytuacja tyczy się wniosku dotyczącego rozłożenia podatku na raty (dostępny tutaj). W obu przypadkach ubiegać się można zarówno o rozłożenie lub odroczenie samego podatku, bądź podatku wraz z odsetkami.

Co dalej?

Jeżeli decyzja Urzędu Skarbowego będzie pozytywna, należy zastosować się do ustalonych terminów. W przeciwnym razie zostają naliczone odsetki. Jeżeli odsetki były już wcześniej naliczone to nie dość, że zostaną naliczone nie tylko za nowy okres, ale również za cały okres odroczenia zapłaty. Nieterminowe opłaty pogarszają również sytuację podatnika w przyszłości, ponieważ zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo na pozytywne rozpatrzenie decyzji o odroczeniu bądź rozłożeniu na raty w przypadku kolejnych wniosków.

Jeżeli nie zapłacimy podatku...

W żadnym wypadu nie zaleca się unikania opłat podatkowych bez informowania odpowiednich organów. W pierwszym etapie na podatnika zostaną nałożone odsetki za zwłokę w płatnościach. Jeżeli uchylanie od płatności będzie trwało zbyt długo Urząd Skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Oczywiście to podatnik obciążany jest wszystkimi dodatkowymi kosztami – dlatego też, jeżeli wiemy, że nie uda nam się zapłacić należnego podatku należy skorzystać z jednego z powyższych sposobów.

Zobacz też inne artykuły:

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?