Podatek na raty - jak to zrobić?
http://sxc.hu/

Podatek na raty - jak to zrobić?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Co zrobić, aby rozłożyć należny podatek na raty?

W celu odroczenia terminu zapłaty należy wypełnić odpowiedni wiosek (dostępny tutaj), a następnie złożyć go w rejonowym Urzędzie Skarbowym.  Taka sama sytuacja tyczy się wniosku dotyczącego rozłożenia podatku na raty (dostępny tutaj). W obu przypadkach ubiegać się można zarówno o rozłożenie lub odroczenie samego podatku, bądź podatku wraz z odsetkami.

Co dalej?

Jeżeli decyzja Urzędu Skarbowego będzie pozytywna, należy zastosować się do ustalonych terminów. W przeciwnym razie zostają naliczone odsetki. Jeżeli odsetki były już wcześniej naliczone to nie dość, że zostaną naliczone nie tylko za nowy okres, ale również za cały okres odroczenia zapłaty. Nieterminowe opłaty pogarszają również sytuację podatnika w przyszłości, ponieważ zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo na pozytywne rozpatrzenie decyzji o odroczeniu bądź rozłożeniu na raty w przypadku kolejnych wniosków.

Jeżeli nie zapłacimy podatku...

W żadnym wypadu nie zaleca się unikania opłat podatkowych bez informowania odpowiednich organów. W pierwszym etapie na podatnika zostaną nałożone odsetki za zwłokę w płatnościach. Jeżeli uchylanie od płatności będzie trwało zbyt długo Urząd Skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Oczywiście to podatnik obciążany jest wszystkimi dodatkowymi kosztami – dlatego też, jeżeli wiemy, że nie uda nam się zapłacić należnego podatku należy skorzystać z jednego z powyższych sposobów.

Zobacz też inne artykuły:

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
13 emerytura a podatek dochodowy – co musisz wiedzieć?