Podatek liniowy - co to jest?
bradhoc/http://skroc.pl/3b44a/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/8ce73
Podatnik.info

Podatek liniowy - co to jest?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kto rozlicza się podatkiem liniowym?


Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek liniowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Niezależnie od wysokości uzyskanych w 2016 roku dochodów, W PIT36L do 2 maja 2017 roku podatnicy rozliczający się w tej formie opodatkowania muszą odprowadzić na rzecz urzędu skarbowego stawkę o stałej wysokości 19 proc.


Jeżeli podatnik prowadzący wcześniej jednoosobową działalność gospodarczą rozliczał się w formie skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) lub ryczałtu ewidencjonowanego, a do 20 stycznia 2016 roku złożył w urzędzie skarbowym oświadczenie o chęci przejścia na podatek liniowy, to do 2 maja 2017 roku musi wypełnić PIT 36L.


Do kiedy PIT-36L?


Standardowo zgodnie z ustawą, osoby rozliczające się w formie podatku liniowego powinny złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PIT36L maksymalnie do 30 kwietnia. Jednak w 2017 roku wyjątkowo będzie inaczej.
30 kwietnia w tym roku wypada w niedzielę. Z kolei poniedziałek 1 maja jest ustawowo dniem wolnym, ponieważ w tym terminie obchodzimy w Polsce Święto Pracy. W efekcie PIT 36L można w 2017 roku złożyć w urzędzie skarbowym do północy 2 maja.


Podatek liniowy a ulgi podatkowe


Podatnicy, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy o stałej stawce 19 proc., nie mogą skorzystać z większości ulg podatkowych dostępnych w przypadku rozliczenia za pomocą skali podatkowej (18 i 32 proc.). Przedsiębiorcom wypełniającym PIT36L nie przysługuje m.in. ulga prorodzinna oraz ulga rehabilitacyjna, a także możliwość wspólnego rozliczenia się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Jednak w PIT 36L można odliczyć niektóre ulgi podatkowe. Osoby rozliczające się w formie podatku liniowego mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia:

  • ulgi na działalność badawczo – rozwojową (nowość w rozliczeniu PIT za 2016 rok!),
  • składek ZUS,
  • składek na IKZE,
  • składki zdrowotnej,
  • ulgi abolicyjnej (dochody zagraniczne).


PIT-36L a e-Deklaracje


Przedsiębiorca najprościej może rozliczyć PIT 36L przez internet za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Zeznanie roczne złożone drogą elektroniczną pozwoli podatnikowi zaoszczędzić czas, który musiałby stracić stojąc w kolejkach w urzędzie skarbowym lub placówce Poczty Polskiej.


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Dzięki intuicyjnej aplikacji użytkownik uniknie błędów rachunkowych w zeznaniu i wątpliwości, z których preferencji może skorzystać.


Program PIT pro 2016/2017 dostarczy PIT 36L poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Ministerstwo Finansów zidentyfikuje tożsamość podatnika w PIT36L na podstawie pięciu następujących danych:

  • imienia,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Kto składa PIT-36?