Poczta Polska nie uczciwie konkuruje z prywatnymi...
http://sxc.hu/

Poczta Polska nie uczciwie konkuruje z prywatnymi operatorami

Poczta Polska nie płaci VAT za wiele usług, które oferuje. Traci na tym państwo i prywatni operatorzy pocztowi. Nadużywanie przez nią pozycji monopolistycznej nie służy rozwojowi rynku pocztowego w Polsce.

- Niejasne i nieodpowiednio interpretowane przepisy prawne nie tylko rodzą utrudnienia dla firm działających w branży pocztowej, ale stanowią przede wszystkim barierę rozwoju gospodarczego Polski - uważa Wiesław Klimaszewski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych.

Prywatni operatorzy stanowią realne zagrożenie dla państwowego monopolisty

Rok 2011 pokazał, że niezależne firmy pocztowe stały się realną konkurencją dla narodowego monopolisty - Poczty Polskiej i znacząco wpływają na kształt i jakość tego rynku. Jednak działalność organów administracji państwowej i jednocześnie sposób funkcjonowania Poczty pokazuje, że walka niepublicznych operatorów o zrównoważony rozwój sektora pocztowego w Polsce nie skończy się wraz z liberalizacją tego rynku.

Od 2013 roku przepisy unijne spowodują zliberalizowanie rynku pocztowego

Branża pocztowa z niecierpliwością oczekuje nadejścia 2013 roku i tym samym pełnego uwolnienia rynku, zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego. Nie oznacza to jednak, że operatorzy - a zwłaszcza ci prywatni - w stagnacji czekają na planowane zmiany. Nadal są zmuszeni do prowadzenia nierównej walki z Pocztą Polską i organami administracji publicznej o możliwość funkcjonowania na tym rynku na zasadach wolnej konkurencji. Każdego dnia - wbrew panującym warunkom - dążą do ujednolicenia prawa i zapewnienia równego dostępu wszystkim operatorom do świadczenia usług pocztowych. Wprowadzenie nowych regulacji prawnych - w tym jasna i jednolita interpretacja przepisów o podatku od towarów i usług - są konieczne bez względu na zbliżającą się liberalizację.

Należy zmienić przepisy ograniczające uczciwą konkurencję

Uwolnienie rynku przy aktualnym stanie prawnym niewiele zmieni, bowiem Poczta Polska - w sposób nieuprawniony - nadal będzie korzystała ze swojej monopolistycznej pozycji, ograniczając jednocześnie rozwój polskiego sektora pocztowego.

 

Źródlo: PKPP Lewiatan

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także