Gorące tematy
Czy jednolity podatek słusznie trafił do kosza?
Wyniki sondażu: sondaż 86 głosów
60%

TAK

52 głosów
31%

NIE

27 głosów
6%

Nie mam zdania

5 głosów
2%

Jego wprowadzenie nic by nie zmieniło w podatkach

2 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
PKPP Lewiatan przeciwko wprowadzeniu podatku węglowego
Redakcja
http://sxc.hu/

PKPP Lewiatan przeciwko wprowadzeniu podatku węglowego

Podziel się tym artykułem:   

Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie ewentualnego wprowadzenia podatku węglowego budzi spore wątpliwości wśród członków Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Plan objęcia krajów członkowskich Wspólnoty podatkiem węglowym nie przekonuje ekspertów z PKPP Lewiatan. Jak twierdzi dyrektor Departamentu Energii i Ochrony Klimatu w PKPP Lewiatan, Daria Kulczycka - Wprowadzenie takiego podatku należy skrupulatnie przeanalizować i sprawdzić, czy jest to rzeczywiście najbardziej efektywne narzędzie i czy nie wpłynie negatywnie na gospodarki krajów członkowskich.

Konkurencyjność europejskiej gospodarki na rynkach światowych może podupaść za sprawą obciążenia krajów członkowskich Unii Europejskiej, podatkiem węglowym. Zgodnie z opinią ekspertów PKPP Lewiatan, wyraźną i znaczącą rolę w obniżeniu emisji gazów cieplarnianych w UE mają sektory, które do tej pory nie były objęte systemem handlu emisjami. Zatem wprowadzenie dla nich opłat za emisję, mogłoby spowodować wyrównanie warunków funkcjonowania wszystkich sektorów gospodarki.

Pracodawcy ostrzegają, że realizacja propozycji Komisji Europejskiej w sprawie podatku energetycznego skieruje UE w stronę gospodarki niskoemisyjnej, w której wykorzystanie węgla będzie mocno ograniczone.

Obecnie, regulacjom podlegają jedynie duże energetyki, ciepłownictwo sieciowe i duży przemysł. Zmiana dyrektywy w sprawie podatku energetycznego dotyczy również takich sektorów gospodarki jak transport, budownictwo czy usługi.

Dyrektor Departamentu Energii i Ochrony Klimatu w PKPP Lewiatan, Daria Kulczycka, zaznacza, że wdrożenie tej regulacji w życie najbardziej odczują mieszkańcy domów ogrzewanych węglem oraz użytkownicy wysokoemisyjnego transportu, tj. ciężarówek czy transportu kołowego.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Podziel się tym artykułem: