Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
PIT a Urząd Skarbowy
http://sxc.hu/
Podatnik.info

PIT a Urząd Skarbowy

Podziel się tym artykułem:   

Wiele osób pamięta jeszcze długie kolejki do urzędów skarbowych w celu złożenia rocznej deklaracji podatkowej albo jej korekty. Od kilkunastu lat ustawodawca pozwala jednak na składanie deklaracji PIT w sposób elektroniczny. Są jednak sytuację, w których musimy udać się osobiście do urzędu skarbowego - który urząd powinniśmy wtedy wybrać?

Który urząd skarbowy?

Kluczową kwestią, decydującą który urząd skarbowy powinniśmy wybrać, jest nasz adres zamieszkania. Za odpowiedni uznaje się ten, pod który podlegaliśmy w poprzednim roku podatkowym. To znaczy, jeżeli do 31 grudnia poprzedniego roku mieszkaliśmy w centrum stolicy to Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście jest tym, do którego powinniśmy się udać.

W Polsce wszystkie urzędy skarbowe mają swoje oznaczenia, dlatego warto sprawdzić wcześniej, pod który podlegamy. Podczas wizyty należy pamiętać, że nie zostaniemy obsłużeni bez podania danych osobowych, dlatego należy pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.

Co w przypadku zmiany adresu zamieszkania?

Gdy w trakcie roku podatkowego zmienimy adres zamieszkania w następnej deklaracji podatkowej powinniśmy podać ten nowy, aktualny. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu podlegamy pod ten urząd skarbowy, który był naszym rejonowym w poprzednim roku podatkowym.

Czy mój PIT trafił do urzędu?

Podatnicy, którzy zanoszą osobiście PIT do urzędu albo wysyłają go pocztą mają potwierdzenie, że został on przyjęty, co jednak z tymi, którzy zdecydowali się go wysłać online? Deklaracja podatkowa, która składana jest elektronicznie również trafia do urzędu skarbowego. Potwierdzeniem tego, że dotarła (UWAGA! Dotarła to nie znaczy, że jest poprawnie rozliczona) jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest gwarancją, że nasza deklaracja dotarła.

Podziel się tym artykułem: