
Formularz ten przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które pracują na umowę o pracę, umowy cywilnoprawne, zarabiają z tytułu pełnionych funkcji lub konkursów. Za wynagrodzenie otrzymuje kwoty netto, a po stronie pracodawców lub zleceniodawców jest obliczenie i odprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy. Warto sprawdzić, czy dochody, które osiągamy kwalifikują nas do rozliczania się formularzem PIT-37 oraz jakie przywileje podatkowe wiążą się z tą formą rozliczenia.
Na PIT-37 rozlicza się dochody z:
- wynagrodzeń i innych przychodów,
- emerytur i rent,
- świadczeń przedemerytalnych,
- zasiłków pieniężnych,
- przychodów z umów, np. zlecenia, kontraktów menedżerskich, pełnienia funkcji w radzie nadzorczej, działalności sportowej lub funkcji obywatelskich,
- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,
- świadczeń wypłaconych z funduszu pracy,
- należności z umowy aktywizacyjnej oraz za pracę tymczasowo aresztowanych lub skazanych.
Dodatkowo podatnicy Ci:
- nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej,
nie są obowiązani doliczać do uzyskanych przychodów zarobków dzieci,
- nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.
PIT-37 uprawnia podatnika do uwzględnienia ulg i odliczeń od dochodu lub podatku. Może on skorzystać z następujących uprawnień:
- odliczenie środków wpłaconych na IKZE,
- ulga na badanie i rozwój,
- składki ZUS,
- ulga na leki,
- ulga na sprzęt rehabilitacyjny,
- ulga na samochód dla osoby niepełnosprawnej,
- darowizny na organizacje społeczne lub kościół,
- krwiodawstwo,
- ulga prorodzinna,
- składki zdrowotne,
- ulga na internet.
PIT-37 2018 a wspólne rozliczenie małżonków
Małżonkowie mają prawo do wspólnego rozliczenia i związanych z tym korzyści, takich jak możliwość zapłacenia niższego podatku. Dotyczy to jedynie osób, które rozliczają dochody według skali podatkowej. PIT-37 umożliwia wspólne rozliczenie z małżonkiem, ale pod warunkiem, że on także ma uprawnienia do rozliczenia na tym druku. Obaj małżonkowie muszą również mieszkać na stałe w Polsce, przez cały rok podatkowy być małżeństwem oraz zaznaczyć odpowiedni kwadrat na formularzu PIT-37, równoznaczny z wnioskiem o wspólne rozliczenie. Należy pamiętać jednak, by zrobić to we wskazanym terminie – osoby, które złożą PIT-37 po jego upływie, nie mogą liczyć na wspólne rozliczenie z małżonkiem.
Termin składania deklaracji PIT-37 zgodnie z przepisami ustawy mija ostatniego dnia kwietnia o północy. Od tej reguły są jednak wyjątki – jeśli 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, termin przenoszony jest na najbliższy następujący po nim dzień roboczy. W 2018 roku, kiedy składać będziemy PIT-37 za 2017 rok, 30 kwietnia wypada w poniedziałek. Oznacza to więc, że nie możemy liczyć na wydłużenie urzędowego terminu i musimy dopilnować złożenia PIT do końca kwietnia.
Osoby, które odłożą rozliczenie PIT na ostatnią chwilę, mogą skorzystać z szybszej formy rozliczenia dzięki programowi PIT, który umożliwia wysyłkę deklaracji przez Internet, do ostatniej minuty wskazanego terminu, czyli godziny 23:59, 30 kwietnia.