PIT 36 2019 - kto i do kiedy powinien wypełnić? Poradnik PIT-36 w pigułce - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
PIT 36 2019 - kto i do kiedy powinien wypełnić? Poradnik...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

PIT 36 2019 - kto i do kiedy powinien wypełnić? Poradnik PIT-36 w pigułce

Podziel się tym artykułem:   

Wybór odpowiedniej deklaracji podatkowej nie zawsze jest oczywisty. Nierzadko podatnicy błędnie wybierają formularz, na którym powinni się rozliczyć. Takie wątpliwości często powstają w przypadku zeznania PIT 36. Podpowiadamy, kto powinien wypełnić formularz PIT 36 2019. Sprawdź, czy dotyczy Cię ten obowiązek.

 

PIT 36 2019 dla działalności gospodarczej

PIT-36, to obok PIT-37, jedna z popularniejszych deklaracji składanych przez podatników. Jest to typowy formularz, który wybierają osoby rozliczające swoje jedyne źródła przychodów. Co istotne,  po ten rodzaj zeznania powinni sięgnąć podatnicy uzyskujący przychody opodatkowane według skali podatkowej (18% i 32%).

 

PIT-36 2019 powinny złożyć osoby, które swoje przychody (lub chociaż ich część) w poprzednim roku podatkowym uzyskały bez pośrednictwa płatnika. Oznacza to, że musieli oni samodzielnie obliczyć zaliczki na podatek lub wartość podatku do zapłaty, a także wpłacić te kwoty do Urzędu Skarbowego.

 

Są to więc najczęściej podatnicy, którzy w poprzednim roku prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą, która to była opodatkowana na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.

 

Co ważne, PIT-36 za 2018 mogą wypełnić również osoby prowadzące własną działalność, które w 2018 roku jednocześnie osiągnęły przychody z innych źródeł, np. umowy zlecenia.

 

PIT 36 a ulgi podatkowe

Podatnicy rozliczający swoje przychody na deklaracji PIT-36 mają możliwość skorzystania z ulg podatkowych.

 

Najpopularniejszymi są:

- ulga prorodzinna,

- ulga na internet,

- ulga z tytułu krwiodawstwa,

- ulga na leki.

 

Formularz PIT-36 można również rozliczyć łącznie z małżonkiem, a także jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Czas na złożenie dokumentu to 30 kwietnia 2019 roku (wtorek).

 

Jak rozliczyć PIT 36 za 2018?

Aby zdążyć rozliczyć PIT-36 2019 przed 30 kwietnia, warto wypełnić deklarację przez internet.

 

Przed rozliczeniem przygotuj swoje dane autoryzacyjne:

- imię i nazwisko,

- datę urodzenia,

- numer PESEL lub NIP,

- kwotę przychodu uzyskaną w 2017 roku.

 

Rozliczając PIT, korzystając z programu do rozliczania się przez internet, nie potrzebujemy podpisu elektronicznego. Możemy odpowiedzieć na pytania programu, a ten na podstawie odpowiedzi uzupełni nasze zeznanie. Jeżeli wypełniamy PIT-36 po raz kolejny, możemy uzupełnić dane sami. System sprawdzi ich poprawność i poinformuje nas, jeśli źle dokonaliśmy obliczeń lub pominęliśmy któreś z obowiązkowych pól. Na koniec, po przesłaniu zeznania, otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które daje nam pewność, że dokument został poprawnie przesłany do naszego urzędu skarbowego.

Podziel się tym artykułem: