Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

PIT za 2018 rok - do kiedy rozliczyć w 2019?
FreeImages
Ministerstwo Finansów

PIT za 2018 rok - do kiedy rozliczyć w 2019?

Koniec roku podatkowego nieuchronnie wiąże się z uiszczeniem należnego podatku od dochodów wypracowanych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. W przypadku, w którym data graniczna rozliczenia z fikusem wypada w dzień wolny od pracy lub święto, zostaje ona odpowiednio przesunięta do przodu. 

Terminy PIT za 2018 dotyczące przedsiębiorców

W przypadku osób zajmujących się prowadzeniem działalności gospodarczej, pierwszą istotną datą graniczną w rozliczaniu PIT za 2018 rok jest 31 stycznia 2019 (czwartek). Do tego dnia przedsiębiorcy, którzy zatrudniają nie więcej niż 5 pracowników, mogą złożyć formularze PIT-11, PIT-8C, PIT-R i IFT-1/IFT-1R w wersji papierowej.

  

Data styczniowa nie obowiązuje przedsiębiorców zatrudniających więcej niż pięciu podatników, oraz takich, którzy rozliczają składki za pracowników za pomocą internetu. W takim wypadku, okres składania zeznania PIT za 2018 rok, w przypadku wszystkich powyższych formularzy, wydłuża się do 28 lutego 2019 r.

  

PIT za 2018 rok dla pracownika

Tak jak każdego roku, największa ilość deklaracji podatkowych PIT za 2018 rok wpłynie do urzędów skarbowych przed 30 kwietnia 2019 (wtorek). Tego dnia upłynie termin składania zeznań podatkowych przez osoby świadczące usługi w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie bądź umowę o dzieło (PIT-37), jak również przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej (PIT-36) lub podatkiem liniowym (PIT-36L). Data 30 kwietnia jest również wiążąca dla osób, rozliczających się z obrotu kapitałem pieniężnym (PIT-38) oraz nieruchomościami (PIT-39).

 

Jak jeszcze można złożyć PIT za 2018?

Prócz najczęściej wybieranych metod, takich jak rozliczenie przez internet (m. in. za pomocą programu PIT), osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego oraz listowne nadanie deklaracji, podatnik może zdecydować się na rozliczenie PIT za 2018 na następujące sposoby:

  • jeśli przebywa za granicą może nadać list, zawierający uzupełnioną deklarację na poczcie operatora, świadczącego tzw. pocztowe usługi powszechne w kraju Unii Europejskiej, bądź złożyć druk w polskim urzędzie konsularnym,
  • przekazać wypełniony druk dowództwu jednostki wojskowej (jako żołnierz) bądź kapitanowi (jako członek załogi statku morskiego),
  • jeśli został aresztowany może złożyć PIT w administracji aresztu śledczego.

  

W przypadku rozliczenia PIT za 2018 rok, dokonywanego za granicą, podatnik musi mieć świadomość, iż obowiązującą go datą nie jest ta, kiedy formularz został przesłany, lecz kiedy dotarł on do urzędu skarbowego.

  

Najbardziej przystępnym sposobem będzie jednak złożenie zeznania podatkowego przy pomocy programu PIT przez internet, który łączy wygodę z bezpieczeństwem. Program PIT sprawi, iż terminowe złożenie PIT za 2018 r. będzie proste jak nigdy!

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

   

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments