PIT/Z – jak odroczyć zapłatę podatku w PIT 2019?
pixabay.com
Podatnik.Info

PIT/Z – jak odroczyć zapłatę podatku w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Wyrównanie rachunku odbywa się w ciągu pięciu kolejnych lat, kiedy to co roku podatnik spłaca należność w ratach, wynoszących 20% podatku.

  

Jakie korzyści oferuje PIT/Z?

Formularz PIT/Z adresowany jest do podatników decydujących się na tzw. kredyt podatkowy, czyli opcję uiszczenia podatku po standardowym terminie zapłaty. Skorzystanie ze zwolnienia od podatku wymaga złożenia stosownego oświadczenia oraz druku PIT/Z. Formularz ten dodawany jest wyłącznie do deklaracji PIT-36 oraz PIT-36L. Przepisy dotyczące kredytu podatkowego są opisane w Ustawie o PIT (Art. 44, ust. 7a-7k). Podobnie jak inne załączniki, druku PIT/Z nie należy traktować jako pełnoprawnej deklaracji, ponieważ nie zastępuje on właściwego formularza.

  

Wnioskując o kredyt podatkowy, przedsiębiorca musi spełniać konkretne wymagania, m. in.:

-        notować przychód o średniej wysokości minimum 1000 euro miesięcznie,

-        w okresie pomiędzy rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej a 1 stycznia roku, w którym zacznie korzystać z ulgi, musi pozostawać tzw. małym przedsiębiorcą i zatrudniać co najmniej 5 osób na podstawie umowy o pracę (minimum 5 pełnych etatów),

-        złożyć naczelnikowi odpowiedniego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o korzystaniu ze zwolnienia (należy to zrobić do 31 stycznia roku, w którym będzie ono obowiązywać),

-        w okresie trwania kredytu będzie opodatkowany na zasadach ogólnych zgodnie ze skalą.

  

W przypadku przedsiębiorców, rozliczających się za pomocą ryczałtu, którzy zdecydowali się na skorzystanie z kredytu podatkowego, PIT/Z nie jest konieczny. Niezbędną dla fiskusa informację zawierać będzie sam formularz PIT-28, w której zadeklarowana zostanie chęć skorzystania z odroczenia. Niezależnie od wspólnego bądź indywidualnego rozliczenia, małżonkowie składają PIT/Z osobno.

  

Druk PIT/Z musi być dołączany do deklaracji podatkowej przez cały okres sześciu lat – licząc od roku zwolnienia wraz z pięcioma latami spłaty.

  

Czy PIT/Z jest dla każdego?

Z kredytu podatkowego PIT/Z nie skorzystają osoby, które w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak również w okresie pierwszych trzech lat (liczonych od zakończenia roku, przed którym rozpoczęli działalność) prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie bądź w charakterze wspólnika. Działalności takiej nie mógł również prowadzić małżonek, jeśli doszło między nimi do wspólności majątkowej.

 
W trakcie roku korzystania z kredytu zadeklarowanego w PIT/Z, podatnicy wykazują dochód bądź stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochód ten nie może być łączony z dochodami pochodzącymi z innych źródeł. Dochód wykazany w roku korzystania z PIT/Z łączy się z dochodami wykazanymi w zeznaniach z kolejnych pięciu lat, liczonych bezpośrednio po roku zwolnienia podatkowego. Na każdy rok przypada wówczas 20% dochodu, uzyskanego w trakcie roku z trwającą ulgą.

  

Przedsiębiorca będzie mógł uzupełnić PIT/Z przy pomocy programu PIT. Stanowi on nieodzowną pomoc w trakcie wyliczania należności względem fiskusa, jednocześnie oferując niezbędną wygodę oraz bezpieczeństwo wymagane przy składaniu deklaracji.

  

Autor artykułu: Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady