
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
Nie dość, że dokonuje obliczeń za użytkownika, to także znacząco przyspiesza proces złożenia PIT i wpływa na termin otrzymania zwrotu podatku – program do PIT to duże ułatwienie dla podatników. W jaki sposób z niego skorzystać?
Aby móc w jak najkrótszym czasie rozliczyć PIT za pośrednictwem programu i wysłać go online, warto wcześniej przygotować następujące dane i dokumenty:
Ponieważ w przypadku PIT składanych drogą internetową nie jest możliwe własnoręczne podpisanie deklaracji, stosowany jest inny sposób na identyfikację podatnika. Osoby, które nie dysponują podpisem elektronicznym, mogą potwierdzić swoje zeznanie przez podanie osobistych danych, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL oraz kwota przychodu, jaka widniała w deklaracji składanej w zeszłym roku. Jeśli podana zostanie błędna kwota, program nie wyśle deklaracji, ponieważ podatnik nie zostanie rozpoznany. Biorąc to pod uwagę, warto dokładnie sprawdzić zeznanie z zeszłego roku i odszukać pole z przychodem, przepisując go dokładnie do programu.
Wiele małżeństw decyduje się na wspólne rozliczenie podatków ze względu na wygodę oraz finansowe korzyści, jakie może im to przynieść. Internetowa forma rozliczenia również umożliwia wspólne złożenie PIT. Nie ma potrzeby składania w tym celu dodatkowych oświadczeń i upoważnień. Na samej deklaracji wystarczy zaznaczyć opcję wspólnego rozliczenia.
Osoby, które dotąd samodzielnie nie rozliczały deklaracji podatkowej, często mają wątpliwości, czy będą w stanie obsłużyć program do PIT. Jest to jednak najprostszy sposób na obliczenie i złożenie deklaracji, z którym powinni poradzić sobie nawet początkujący. Program ten jest bardzo intuicyjnym narzędziem, które prowadzi użytkownika za rękę przez proces wyboru właściwego formularza, jego uzupełnienia danymi z otrzymanych PIT-ów, dokonywania obliczeń, odliczania ulg, a wreszcie wysyłki do odpowiedniego urzędu skarbowego. Minimalizuje ryzyko błędów formalnych i merytorycznych, pomyłek w obliczeniach czy opuszczenia pól koniecznych do wypełnienia. W przypadku niezbyt skomplikowanych deklaracji, z kilkoma źródłami przychodów i typowymi ulgami podatkowymi, całe rozliczenie łącznie z wysyłką nie powinno zająć użytkownikowi więcej niż 10 minut.