PIT/O niezbędnikiem podatnika odliczającego ulgi
http://sxc.hu/
Podatnik.info

PIT/O niezbędnikiem podatnika odliczającego ulgi

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wypełniając e-PIT nie zapomnisz o załączniku PIT/O!

PIT/O jest załącznikiem do zeznań rocznych PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Wielu podatników odliczając przysługujące im preferencje podatkowe zapomina dołączyć do zeznania załącznika PIT/O. Skutkiem takiego postępowania jest utrata uprawnień do skorzystania z ulg podatkowych.

Co prawda nie bezpowrotnie, ale podatnik, który nie dołączył do zeznania wymaganego przez fiskus załącznika musi złożyć korektę rozliczenia rocznego. Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów warto wypełnić e-PIT za pomocą darmowego programu PIT Pro 2012. Jeżeli użytkownik aplikacji zaznaczy jaki rodzaj ulgi lub darowizny chce odliczyć, to system automatycznie wybierze odpowiedni rodzaj załącznika do zeznania rocznego.

Sposób wypełniania PIT/O przez małżonków

Ministerstwo Finansów przypomina, że załącznik PIT/O należy wypełniać równocześnie z zeznaniem rocznym. W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków składa się wspólny załącznik PIT/O. Jeżeli z odliczeń korzysta jednocześnie mąż jak i żona, należy wypełnić zarówno odpowiednie pozycje “podatnik”,  jak również pozycje “małżonek”. W przypadku, gdy małżonkowie opodatkowują swoje dochody indywidualnie, załącznik PIT/O wypełnia i dołącza do swojego zeznania podatnik korzystający z preferencyjnych odliczeń.

Ponadto resort przypomina, że wysokość wydatków podlegających odliczeniu od dochodu (przychodu) lub od podatku ustalana jest na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Dowodów tych nie należy dołączać do zeznania, trzeba je jednak przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to, że podatnik musi przechowywać przez prawie sześć lat wszystkie dokumenty związane z rozliczeniem podatkowym.

Jakie ulgi odliczamy w PIT/O?

W części B formularza PIT/O podatnicy wykazują odliczenia od dochodu (przychodu). Do najpopularniejszych tego rodzaju preferencji należą m. in. darowizny od oddanej honorowo krwi lub na cele kultu religijnego , ulga rehabilitacyjna oraz ulga internetowa. W części C wykazuje się natomiast odliczenia od podatku, np. ulgę na dzieci albo składki na ubezpieczenie społeczne zatrudnionej niani. W części D podaje się informacje o obdarowanych, a w części E należy podać dane dzieci oraz okres, za który przysługuje ulga z tytułu ich wychowywania.


Podatnik.info 

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga dla honorowych krwiodawców 2013 – jak ją odliczyć?