
PIT/D - dla kogo, jak wypełnić i rozliczyć załącznik PIT/D 2018/2019?
Załącznik PIT/D to formularz, który służy do podsumowania rozliczeń ulg budowlanych, uzyskanych w poprzednich latach. Nie należy go jednak mylić z drukiem VZM-1, dzięki któremu podatnik może ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane. Jakie warunki należy spełnić w celu prawidłowego rozliczenia deklaracji z PIT/D?
Jakie wydatki należy uwzględnić w załączniku PIT/D?
W 2018 roku druk PIT/D przeznaczony był do wykazywania wydatków wynikających m.in z ulgi odsetkowej. Dotyczyła ona odsetek od pożyczki, którą podatnik pobrał pomiędzy 2002 a 2006 rokiem na cele mieszkaniowe. Ulga ta dotyczy również odsetek od kredytów, które refinansowały wcześniej przyznaną pożyczkę. Umowa o kredyt mieszkaniowy musiała być jednak zawarta przed 1 stycznia 2007 roku, a jej długość trwania nie mogła przekroczyć daty 31 grudnia 2027 r.
W załączniku PIT/D należało również ująć wydatki poniesione w celu kontynuacji regularnego gromadzenia oszczędności, tj. kwoty ulokowane na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku, który prowadzi kasę mieszkaniową. Druk ten powinien być również uzupełniany przez podatników, którzy otrzymali w latach 1992-93 kredyt na cele mieszkaniowe udzielane przez zakłady pracy. PIT/D dotyczy również ulgi remontowej, jeśli wydatki poniesione z tego tytułu nie znalazły pokrycia w dochodzie, przychodzie bądź podatku zadeklarowanym w latach wcześniejszych. Załącznik PIT/D musieli również złożyć ci podatnicy, którzy w ubiegłych latach nabyli ulgi budowlane.
Które deklaracje wymagają załącznika PIT/D?
Warto pamiętać, że druk ten jest integralną częścią deklaracji podatkowej i nie można go składać oddzielnie. W przypadku pominięcia załącznika PIT/D, podatnik jest zobowiązany do wykazania konieczności załączenia druku i wysłania go wraz z wypełnioną deklaracją. Jeśli wypełniający deklarację nabył w minionych latach tzw. ulgę odsetkową, lecz dopiero teraz dokonuje odliczeń, PIT/D musi zostać uzupełniony o PIT-2K.
Druk PIT/D może zostać dołączy do deklaracji PIT-37, PIT-36 lub PIT-28. Należy jednak pamiętać, że ulg budowlanych nie posiadają podatnicy rozliczający się za pomocą deklaracji PIT-36L oraz PIT-16A – korzystanie z podatku liniowego bądź tzw. karty podatkowej odbiera możliwość skorzystania z ulg budowlanych.
PIT/D dla małżeństw
Małżonkowie, bez względu na wybrany sposób rozliczenia i fakt posiadania wspólności majątkowej, składali tylko jeden załącznik. Nie dotyczyło to jednak sytuacji, gdy małżeństwo było w separacji, gdyż każdy z nich musiał wówczas złożyć swój PIT/D. Dwa załączniki były wymagane również w sytuacji, gdy dochodziło do rozwodu.
Załącznik PIT/D, wraz z wymaganą deklaracją, można uzupełnić w programie PIT, oferującym zawsze aktualne formularze podatkowe. Użytkownik programu PIT będzie mógł złożyć wybraną deklarację przez internet, jak również wydrukować ją w wersji papierowej w celu samodzielnego przekazania jej urzędowi skarbowemu.
Autor artykułu: Justyna Nowak