PIT-8C zamiast PIT-11
http://sxc.hu/
Podatnik.info

PIT-8C zamiast PIT-11

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wielu podatników będących graczami giełdowymi zastanawia się, do kiedy PIT-11 musi zostać im przesłany przez instytucję finansową, reprezentującą ich interesy na rynkach kapitałowych. Tymczasem biuro maklerskie powinno przesłać inwestorowi informację PIT-8C, zamiast formularza PIT-11.

Co to jest PIT-8C?

PIT-8C jest sporządzaną przez płatnika informacją, m. in. o niektórych dochodach uzyskanych z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaży akcji, udziałów, pochodnych instrumentów finansowych lub wkładów w spółdzielniach). Biuro maklerskie powinno po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca lutego dostarczyć PIT-8C podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania inwestora.

Podatnik rozlicza dochody w PIT-38

Po otrzymaniu od biura maklerskiego informacji PIT-8C, inwestor musi samodzielnie wypełnić zeznanie PIT-38 i złożyć je we właściwym urzędzie skarbowym do 2 maja. Należy pamiętać, że w PIT-38 należy uwzględnić dochody uzyskanie z gry na polskich i zagranicznych giełdach.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2015/2016. Dołącz do grona 6 315 489 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2015/2016 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2015/2016 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2015/2016.

Ponadto podatnik może wykazać w zeznaniu nie tylko uzyskany zysk, ale także poniesioną stratę. Można ją odliczyć w okresie pięciu lat od momentu jej wystąpienia, ale maksymalnie połowę w jednym roku.

Poinformuj maklera o zmianie adresu zamieszkania

Często instytucje finansowe nie przesyłają swoim klientom informacji PIT-8C, m. in. z powodu braku obrotów na rachunku inwestora w danym roku lub pomyłki maklera. Najczęściej jednak podatnicy zapominają poinformować biuro maklerskie o zmianie swojego adresu zamieszkania. W konsekwencji korespondencja przesyłana jest na stary adres inwestora.

Dlatego przeprowadzając się bezwzględnie jak najszybciej powinniśmy zaktualizować w biurze maklerskim swoje dane. Warto to zrobić, ponieważ brak posiadania przez podatnika informacji PIT-8C nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z fiskusem w zeznaniu PIT-38.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wykaż stratę na giełdzie w PIT-38