
PIT-38 za 2018 – jakie dane są ważne przy składaniu tej deklaracji?
Deklaracją PIT-38 powinny zainteresować się osoby, które w mijającym roku podatkowym sprzedały papiery wartościowe, nabyły udziały w spółkach lub grały na giełdzie. Uwzględniony w niej dochód obłożony jest podatkiem o wysokości 19%. Dowiedz się więcej o PIT-38 i sprawdź, na jakiej podstawie obliczyć swój podatek.
Jakie przychody rozlicza się w formularzu PIT-38?
PIT-38 dotyczy tych podatników, którzy w minionym roku podatkowym zanotowali zyski związane z odpłatnym zbyciem papierów wartościowych (również poprzez tzw. sprzedaż krótką), udziałami w spółkach o osobowości prawnej oraz pochodnych instrumentach finansowych oraz realizacją praw z nich wynikających. PIT-38 dotyczy również podatników, którzy nabyli udziały w spółkach o osobowości prawnej, lub wkłady w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny, który miał inną postać niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W przypadku uzyskania dochodów poza granicami Polski, podatnik musi uzupełnić również załącznik PIT/ZG. Zarówno PIT-38, jak i wymagane załączniki można uzupełnić oraz złożyć poprzez program PIT.
W formularzu PIT-38 nie muszą być uwzględnione zyski pochodzące z lokat bankowych, otwartych funduszy inwestycyjnych oraz oprocentowanych rachunków, ponieważ obowiązek uiszczenia podatku spoczywa na instytucjach, które nimi zarządzają. Dochody te nie podlegają również wykazaniu w pozostałych zeznaniach rocznych. Podatek PIT-38 nie wiąże się również z pobieraniem składek w trakcie roku podatkowego, co związane jest z ryzykiem inwestycyjnym. Całość podatku giełdowego zostaje uiszczona po zakończeniu roku podatkowego.
Z jakich danych wylicza się PIT-38?
PIT-38 uzupełnia się w oparciu o informacje uzyskane od biur maklerskich, zarządzających uzyskanymi przychodami. Biuro ma wówczas obowiązek wystawić tzw. PIT-8C w dwóch kopiach. Jeden egzemplarz przekazywany jest podatnikowi, drugi przeznaczony jest dla odpowiedniego urzędu skarbowego. PIT-8C zawiera informacje o uzyskanych przez inwestora przychodach związanych ze sprzedażą akcji i obligacji, jak również poniesionych w trakcie roku podatkowego kosztach.
Na koszty poniesione przez inwestora składają się nie tylko kwoty sprzedaży wyżej wymienionych aktywów finansowych, ale również opłaty i prowizje związane z prowadzeniem rachunku. Powyższe elementy mogą być odliczone od przychodu w momencie powstania zobowiązania zapłaty podatku, czyli sprzedaży akcji i obligacji.
Biuro maklerskie, podobnie jak pracodawca w przypadku PIT-11, ma obowiązek dostarczyć PIT-8C do końca lutego. Inwestor musi rozliczyć PIT-38 do końca kwietnia bieżącego roku. Dysponując deklaracją PIT-8C, PIT-38 może zostać wyliczony w programie PIT, oferującym szybkie i klarowne wyliczenie należnej kwoty. Wypełniony formularz może być przesłany przez internet bezpiecznym i szyfrowanym połączeniem bezpośrednio na komputery Ministerstwa Finansów. Deklaracja może też zostać wydrukowana w celach archiwizacyjnych oraz złożenia wersji papierowej.
Autor artykułu: Justyna Nowak