Pit 37 2019 – wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby go...
pixabay.com
Podatnik.Info

Pit 37 2019 – wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby go wypełnić

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Na tym formularzu rozliczają się również osoby, które osiągały przychody z tytułu praw autorskich, praw majątkowych, stypendiów lub kontraktów menadżerskich.

Co jest potrzebne, by rozliczyć PIT-37 2019

W celu rozliczenia PIT-37 należy zgromadzić wszystkie otrzymane formularze PIT-11. Pracodawcy muszą je wysłać pracownikom lub zleceniobiorcom do końca lutego następującego po roku podatkowym. Wszystkie dochody należy ująć w jednym formularzu PIT-37. To także miejsce na wykazanie kosztów uzyskania przychodów, zaliczek wpłaconych na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenia. Jeśli niektóre z dochodów uzyskanych w trakcie roku podatkowego nie pochodziły od płatnika, a podatek za nie odprowadzano samodzielnie, do rozliczenia trzeba będzie użyć PIT-36.

Załączniki do PIT-37 2019

Najpopularniejszymi załącznikami do deklaracji PIT-37 są PIT/O i PIT/D. PIT/O to formularz, w którym ujmuje się odliczenia od podatku (np. ulgi na dzieci) lub od przychodu (np. wydatki na rehabilitację, internet, darowizny). Małżonkowie rozliczający się wspólnie składają jeden PIT/O. PIT/D z kolei składają osoby, który odliczają od dochodu lub podatku wydatki na cele mieszkaniowe (obejmują one spłatę odsetek od kredytu na cele mieszkaniowe).PIT 37 – formy rozliczenia

Podatnicy mają możliwość rozliczenia PIT-37 w tradycyjny sposób, na papierowym formularzu, lub przez internet. W pierwszym przypadku, dokument złożyć można bezpośrednio w okienku urzędu skarbowego, wrzucić do specjalnej skrzynki podawczej, jaka znajduje się w niektórych urzędach, albo wysłać pocztą lub kurierem. Należy uważać przy tym na datę nadania przesyłki,  ponieważ w przypadku listu poleconego liczy się data stempla pocztowego, a w przypadku przesyłki kurierskiej – rzeczywisty moment wpłynięcia do urzędu.

W przypadku elektronicznej wysyłki deklaracji warto skorzystać z pomocy programu do PIT, który znacznie przyspiesza proces rozliczenia. Kontroluje on, czy użytkownik nie popełnił błędów w obliczeniach, czy wypełnił wszystkie wymagane pola, nie pomylił cyfr numeru PESEL itd. Sposobem na podpisanie deklaracji w takiej formie jest podanie danych identyfikujących, z których najważniejsza jest kwota przychodu wykazana w zeznaniu podatkowym składanym w poprzednim roku.

Do kiedy należy złożyć PIT-37 2019

PIT-37 2019 należy złożyć do końca kwietnia. W przypadku, gdy ostatni dzień kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, ustawa przewiduje wydłużenie terminu składania PIT do następnego dnia roboczego. W 2019 roku 30 kwietnia wypada jednak we wtorek i to wtedy, do 23:59 trzeba przesłać deklarację podatkową do urzędu skarbowego.

Osoby, które przypomną sobie o złożeniu PIT na ostatnią chwilę, najszybciej prześlą go za pośrednictwem internetu. Rozliczenie PIT-u na podstawie posiadanych danych, a następnie wysłanie go do właściwego urzędu nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-36 czy 37? Najważniejsze różnice między formularzami