PIT-36 czy PIT-37 za 2018? – jaką deklarację podatkową...
FreeImages
Podatnik.Info

PIT-36 czy PIT-37 za 2018? – jaką deklarację podatkową powinieneś uzupełnić?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

PIT-36 czy PIT-37? Poniższe przykłady pozwolą Ci uzyskać odpowiedź na to pytanie.

 

PIT-36 czy PIT-37 – która deklaracja dotyczy przedsiębiorców (i nie tylko)?

PIT-36 dotyczy najczęściej przedsiębiorców, którzy trudnią się prowadzeniem pozarolniczą działalnością gospodarczą, która została opodatkowana przy użyciu zasad ogólnych i tzw. skali podatkowej, wynoszącej 18% lub 32%. Zeznanie to dotyczy również podatników, czerpiących zyski z najmu, podnajmu, dzierżawy czy poddzierżawy, jak również zawarł umowę o podobnym charakterze, których nie rozliczał przy pomocy opodatkowania ryczałtowego.

Deklaracja PIT-36 może być złożona wspólnie przez małżeństwo, o ile przynajmniej jeden małżonek stosowałby ten rodzaj rozliczenia w wariancie indywidualnym. W takim wypadku, jeśli właściwą deklaracją dla drugiego z nich jest PIT-37, wspólne rozliczenie zostanie zawarte w ramach PIT-36.  Deklaracja ta jest składana również w wypadku samodzielnego rozliczania uzyskanego przychodu. Sytuacja taka może mieć miejsce np. w przypadku wykonywania dzieła dla zagranicznego klienta, który przelewa wynagrodzenie w postaci brutto, a rozliczenie zysku będzie spoczywać po stronie wykonawcy.

 

PIT-36 czy PIT-37 - zatrudnienie w oparciu o umowę

PIT-37 najczęściej składa się w sytuacji, w której podatnik uzyskuje przychody od przedsiębiorstwa, które znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zarobki podlegają wówczas opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a w ustaleniu wysokości podatku stosuje się skalę podatkową. W zależności od wysokości łącznej kwoty rocznego zarobku, może ona wynosić 18% lub 32%.

 

Deklaracja PIT-37 obejmuje bardzo szerokie spektrum uzyskanych dochodów. Jest ona domyślnym formularzem dla osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o dzieło. Zeznanie PIT-37 2019 dotyczy również emerytów i rencistów, którzy w minionym roku podatkowym wykonywali pracę zarobkową. Rozliczeniu podlegają również uzyskane świadczenia i zasiłki. Osoby uczące się, otrzymujące stypendium, również muszą wykazać je w swoim rocznym zeznaniu. PIT-37 za 2018 obowiązuje również osoby, których roczne dochody uwzględniają kwoty uzyskane ze względu na posiadane prawa autorskie bądź majątkowe.

 

Deklaracja PIT-37 nie może zostać złożona w przypadku zarobków, od których podatek jest rozliczany samodzielnie. Nie można też wypełnić deklaracji PIT-37 w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej bądź rozliczania działów specjalnych produkcji rolnej.  Wówczas podatnik jest zobligowany do samodzielnego wyliczenia należności. PIT-37 nie może również zostać złożony w wypadku, w którym podatnik wykazuje straty zamiast dochodów z lat poprzednich.

  

W przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem, małżeństwo może rozliczać się przy użyciu deklaracji PIT-37. Natomiast jeśli jeden z małżonków korzysta z formularza PIT-36, to właśnie ta deklaracja powinna być złożona wspólnie. W przypadku dołączenia do swych dochodów zarobków oraz stypendiów małoletnich dzieci, mogą one rozliczyć się samodzielnie, a ich deklaracja musi zostać podpisana przez rodzica bądź opiekuna. Jeśli podatnik nie spełnia wymogów kwalifikujących go do wypełnienia deklaracji PIT-37 online, musi on uzupełnić formularz PIT-36 onine.

 

PIT-36 czy PIT 37? Powyższe przykłady mogą rozwiać większość z najczęściej pojawiających się wątpliwości. Niezależnie od konieczności złożenia PIT-36 dla przedsiębiorców, bądź PIT-37 dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, zlecenie czy dzieło, obie deklaracje mogą zostać złożone za pomocą programu PIT. Aplikacja umożliwia bezpieczne i wygodne uzupełnienie wymaganego formularza, a samo przesłanie kompletnego dokumentu potrwa zaledwie parę chwil.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-36 czy 37? Najważniejsze różnice między formularzami