PIT-36 2019 dla małżonków. Zasady wspólnego rozliczania
pxhere.com
Podatnik.Info

PIT-36 2019 dla małżonków. Zasady wspólnego rozliczania

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

„Podatnik” i „małżonek” w PIT-36 2019

W PIT-36 2019 dla małżonków występują rubryki skierowane do „podatnika” i „małżonka”. O tym, kto jest kim, para decyduje samodzielnie. Zasada pierwsza: jeśli decydujesz się wystąpić w zeznaniu jako „podatnik”, to musisz konsekwentnie trzymać się tego wyboru podczas wypełniania dokumentu PIT-36 2019. Także w załącznikach do niego i wszystkich częściach zeznania.

Po tych ustaleniach można przystąpić do wypełniania formularza. W rubryce 6 dokumentu PIT-36 2019 należy zaznaczyć kwadrat nr 2 – rozliczenie wspólnie z małżonkiem. Ta czynność jest równoważna ze złożeniem wniosku o możliwość wspólnego rozliczania – nie ma więc konieczności składania osobnego oświadczenia.

Jak obliczyć podatek we wspólnym rozliczeniu?

Wypełnianie danych osobowych i teleadresowych nie różni się od innych form rozliczeń, jednak samo obliczenie należnego podatku, w przypadku wspólnego rozliczenia, przebiega na nieco innych zasadach.

Ustalając wysokość dochodu krajowego, należy, po odliczeniach, podzielić tę wartość na pół. Po zaokrągleniu do pełnych złotych, otrzymujemy podstawę, którą należy pomnożyć przez dwa. Ten wynik powinien znaleźć się w rubryce 169.

Odliczanie od dochodu w PIT-36 za 2018 dla małżonków

Choć rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, to część odliczeń od dochodu trzeba dokonać oddzielnie. Tak jest np. w przypadku odliczeń od dochodu, które wykazujemy w części B załącznika PIT-O. W załącznikach interesuje nas rubryki o numerze 28 i 29. Pierwszy z małżonków przenosi kwotę z nr 28 do rubryki 143 w zeznaniu, a drugi wpisuje kwotę z rubryki 29 w załączniku do rubryki 144 w zeznaniu PIT-36 2019.

Najlepszy sposób na prawidłowe rozliczenie PIT

Powyższe zasady wspólnego rozliczania to zaledwie kropla w morzu przepisów odnoszących się do małżonków rozliczających się z fiskusem. Należy pamiętać, że każda osoba jest w innej sytuacji podatkowej i w różny sposób uzyskuje przychody. Sprawa staje się bardzo skomplikowana w sytuacji, gdy np. jedno z małżonków uzyskuje koszty z tytułu umowy o pracę zawartej w Polsce, a drugie pracuje za granicą. Taka para również może wypełnić PIT-36 2019, jednak zasady będą znacznie bardziej szczegółowe.

By uniknąć pomyłek, zaoszczędzić czas i nerwy, warto sięgnąć po program do rozliczania PIT. Aplikacja sama policzy wszystkie kwoty i automatycznie wypełni odpowiednie rubryki. Pozwoli także uniknąć stania w kolejce i nieprzyjemnej urzędowej atmosfery – PIT-36 2019 może być wypełniony online w domu o dowolnej porze. W ubiegłych latach z tej możliwości skorzystało już ponad 60 proc. Polaków – dołącz do nich.

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-36 − do kiedy i kto powinien rozliczyć tę deklarację?