Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

PIT 2020 – zmiany w rozliczaniu podatku za 2019 rok
FreeImages
Podatnik.Info

PIT 2020 – zmiany w rozliczaniu podatku za 2019 rok

W przyszłym roku kalendarzowym na podatników czeka wiele zmian, dotyczących rozliczeń PIT. Do ważniejszych można zaliczyć wprowadzenie nowej ulgi oraz innego sposobu rozliczania wydatków na  pojazdy służbowe. Co jeszcze przyniesie PIT 2020? Zmiany mają dotyczyć kilku wybranych aspektów polskiego systemu podatkowego.

Wprowadzenie ulgi termomodernizacyjnej

W 2019 roku właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych mogą ubiegać się w swoim zeznaniu PIT o skorzystanie z nowej ulgi. Umożliwi ona odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na termomodernizację ich domów. Podatnik może odpisać równowartość 23% wydatków poniesionych na zakup urządzeń, usług i materiałów, które mają związek z realizacją projektu termomodernizacji. O ulgę termomodernizacyjną będą mogli się ubiegać podatnicy, którzy w terminie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 przeznaczyli środki na cele termomodernizacyjne.

 

Zmiana przepisów dotyczących rozliczania wydatków na pojazdy służbowe

Zgodnie z planowanymi zmianami, osoby korzystające z aut służbowych do celów firmowych i prywatnych, będzie mógł odliczyć od przychodu 50% wydatku, a użytkownicy samochodów prywatnych 20%. Jeśli samochody firmowe zostaną wprowadzone do wprowadzone do ewidencji środków trwałych, będą rozliczane na zasadach zbliżonych do celów VAT – w przypadku użytkowania prywatnego i służbowego, odliczenie wydatków związane z użytkowaniem i kupnem będzie mogło wynosić tylko 50%.

 

Pełną kwotę wydatków będzie można odliczyć jedynie w przypadku, w którym auto będzie wykorzystywane jedynie w działalności gospodarczej. Będzie to wymagało prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, a jej brak będzie traktowany na równi z użytkowaniem do celów mieszanych.

 

Zmiana ta oznacza odejście od  kilometrówki – odliczania wydatków w oparciu o ewidencję przejechanych kilometrów wraz z urzędową stawką za przejechany kilometr. W przypadku niezastosowania się do nałożonych ograniczeń, mogą one zostać nałożone wstecznie.

 

W PIT 2020 zmiany będą dotyczyć również zasad amortyzacji samochodów osobowych. Limit amortyzacji zostanie podniesiony z 20 000 euro do 150 000 zł. Taka sama podwyżka będzie dotyczyła składek za ubezpieczenie auta.

 

Rozszerzenie zakresu usługi Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów planuje również dokonać rozszerzenia zakresu automatycznego rozliczania deklaracji o PIT-36 i PIT-36L, które dołączyłyby do wdrożonych w 2019 r. rozliczeń PIT-37 i PIT-38. Zgodnie z przewidywaniami, urząd skarbowy miałby samoczynnie rozliczać podatników, nie uwzględniając przy tym jednak automatycznie niektórych odliczeń, takich jak ulga na internet lub leki. Osoby zainteresowane mogą wciąż rozliczać swą deklarację przy użyciu programu PIT i nanieść do zeznania podatkowego niezbędne korekty.

  

W PIT 2020 zmiany będą również przeprowadzone na innych płaszczyznach. Podniesiony ma zostać limit tzw. „małego podatnika”, dzięki czemu, korzystając z tej ulgi, wartość rocznej sprzedaży towarów, usług i operacji finansowych może wynieść łącznie 2 mln euro. Wdrożony ma zostać również specjalny podatek solidarnościowy, który ma wynosić 4% dochodów powyżej 1 mln złotych rocznie.

 

Monitorując przepisy PIT 2020, zmiany będzie można zastosować w programie PIT. Użytkownik aplikacji będzie mógł z jego pomocą szybko rozliczyć obowiązujące go zeznanie podatkowe, wraz z wymaganymi załącznikami i ulgami. Rozliczenie PIT przez internet będzie mogło zostać złożone w wygodny i bezpieczny sposób.

  

Loading Comments