PIT 2019 - zmiany, o których warto wiedzieć przed...
pixabay.com
Podatnik.Info

PIT 2019 - zmiany, o których warto wiedzieć przed złożeniem PIT za 2018

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Znajomość przepisów pozwoli Ci uniknąć kar i skorzystać z nowych przywilejów. Jak wygląda to w przypadku deklaracji PIT 2019? Zmiany dotyczą między innymi terminów składania zeznań.

  

PIT 2019 - zmiany dotyczące terminów

Jedną z największych zmian, które warto wziąć pod uwagę, jeśli rozliczamy się z urzędem skarbowym, są te dotyczące terminów składania deklaracji podatkowych. Do tej pory prawo przewidywało jedynie termin, do którego należy dostarczyć PIT do urzędu. W przypadku większości zeznań był to 30 kwietnia. W przypadku PIT 2019 zmiany to określenie pierwszego dnia, w którym podatnicy mogą złożyć formularze. Jest to 15 lutego w roku następującym po tym, z którego się rozliczamy. Jeśli dostarczymy dokument wcześniej (np. rozliczając pit przez internet) przyjmuje się, że PIT został złożony z dniem 15 lutego.

  

Zmianie ulegają również terminy zwrotu podatku. Od 2019 roku podatnicy, którzy swoją deklarację wypełniają i wysyłają przez internet, dostaną swoją nadpłatę szybciej, bo maksymalnie po 45 dniach od dnia złożenia PIT-u. Dotychczas ich zwrot podatku mógł nadejść do 3 miesięcy. Co ważne, osób składających w sposób tradycyjny PIT 2019 zmiany nie dotyczą.

  

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku 2019

Od kilku lat możemy zauważyć stopniowe podnoszenie kwoty wolnej od podatku. Podatnicy, którzy w danym roku nie przekroczą określonej kwoty przychodu, będą zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. W Polsce kwota wolna od podatku przez wiele lat wynosiła 3 091 złotych, przez co przywilej obejmował niewielką grupę podatników. Rozliczając się w 2019 roku możemy skorzystać z kwoty wolnej w wysokości 8 000 zł. Należy jednak pamiętać, że nawet gdy nasz przychód w 2018 roku był równy lub mniejszy niż 8 000 zł, nie zwalnia nas to z konieczności złożenia deklaracji podatkowej.

  

Rozliczenie przez urząd skarbowy? Skorzystaj z Programu PIT Pro

Od 2019 roku możemy skorzystać również z rozliczenia naszej deklaracji przez urząd podatkowy, korzystając z usługi Twój e-pit. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to idealna metoda na rozliczenie się z fiskusem. W 2019 roku w ten sposób rozliczymy jedynie formularze PIT-37 oraz PIT-38. Warto dokładnie sprawdzać informacje widniejące w systemie, który nie zawsze posiada wszystkie niezbędne dane, np. ulgi na dziecko.

  

Co ważne, nadal można samodzielnie rozliczać PIT przez internet. W przypadku PIT-37 wystarczy przepisanie danych uzyskanych na PIT-11 dostarczonych od pracodawców. Na ich podstawie system wypełni PIT i prześle go do naszego urzędu skarbowego. W ten sposób rozliczymy się szybko i sprawnie, a jednocześnie będziemy mieć kontrolę nad informacjami, które umieszczamy w naszej deklaracji podatkowej.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

   

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

   

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT 2020 – co się zmienia i jak rozliczyć PIT za 2019 w 2020?