PIT 2019 - zmiany, o których warto wiedzieć przed...
pixabay.com
Podatnik.Info

PIT 2019 - zmiany, o których warto wiedzieć przed złożeniem PIT za 2018

Znajomość przepisów pozwoli Ci uniknąć kar i skorzystać z nowych przywilejów. Jak wygląda to w przypadku deklaracji PIT 2019? Zmiany dotyczą między innymi terminów składania zeznań.

  

PIT 2019 - zmiany dotyczące terminów

Jedną z największych zmian, które warto wziąć pod uwagę, jeśli rozliczamy się z urzędem skarbowym, są te dotyczące terminów składania deklaracji podatkowych. Do tej pory prawo przewidywało jedynie termin, do którego należy dostarczyć PIT do urzędu. W przypadku większości zeznań był to 30 kwietnia. W przypadku PIT 2019 zmiany to określenie pierwszego dnia, w którym podatnicy mogą złożyć formularze. Jest to 15 lutego w roku następującym po tym, z którego się rozliczamy. Jeśli dostarczymy dokument wcześniej (np. rozliczając pit przez internet) przyjmuje się, że PIT został złożony z dniem 15 lutego.

  

Zmianie ulegają również terminy zwrotu podatku. Od 2019 roku podatnicy, którzy swoją deklarację wypełniają i wysyłają przez internet, dostaną swoją nadpłatę szybciej, bo maksymalnie po 45 dniach od dnia złożenia PIT-u. Dotychczas ich zwrot podatku mógł nadejść do 3 miesięcy. Co ważne, osób składających w sposób tradycyjny PIT 2019 zmiany nie dotyczą.

  

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku 2019

Od kilku lat możemy zauważyć stopniowe podnoszenie kwoty wolnej od podatku. Podatnicy, którzy w danym roku nie przekroczą określonej kwoty przychodu, będą zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. W Polsce kwota wolna od podatku przez wiele lat wynosiła 3 091 złotych, przez co przywilej obejmował niewielką grupę podatników. Rozliczając się w 2019 roku możemy skorzystać z kwoty wolnej w wysokości 8 000 zł. Należy jednak pamiętać, że nawet gdy nasz przychód w 2018 roku był równy lub mniejszy niż 8 000 zł, nie zwalnia nas to z konieczności złożenia deklaracji podatkowej.

  

Rozliczenie przez urząd skarbowy? Skorzystaj z Programu PIT Pro

Od 2019 roku możemy skorzystać również z rozliczenia naszej deklaracji przez urząd podatkowy, korzystając z usługi Twój e-pit. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to idealna metoda na rozliczenie się z fiskusem. W 2019 roku w ten sposób rozliczymy jedynie formularze PIT-37 oraz PIT-38. Warto dokładnie sprawdzać informacje widniejące w systemie, który nie zawsze posiada wszystkie niezbędne dane, np. ulgi na dziecko.

  

Co ważne, nadal można samodzielnie rozliczać PIT przez internet. W przypadku PIT-37 wystarczy przepisanie danych uzyskanych na PIT-11 dostarczonych od pracodawców. Na ich podstawie system wypełni PIT i prześle go do naszego urzędu skarbowego. W ten sposób rozliczymy się szybko i sprawnie, a jednocześnie będziemy mieć kontrolę nad informacjami, które umieszczamy w naszej deklaracji podatkowej.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

   

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

   

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także