PIT 2019 niezłożony w terminie – co dalej?
http://sxc.hu/
Podatnik.Info

PIT 2019 niezłożony w terminie – co dalej?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Istnieje jednak szansa na uniknięcie odpowiedzialności z tego tytułu, nawet jeśli nie zdążyłeś rozliczyć się na czas. Zobacz, jak to zrobić.

 

Konsekwencje dla spóźnialskich – termin składania PIT 2019

Termin składania PIT dla popularnych deklaracji podatkowych przypada na 30 kwietnia. Jeśli nie złożyłeś swojego zeznania w terminie, musisz liczyć się z otrzymaniem kary grzywny za wykroczenie skarbowe. Kwota ta jest usankcjonowana w kodeksie i wynosi od jednej dziesiątej do jednej dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Co za tym idzie, suma ta może wahać się od 210 zł do 42,000 złotych.

Warto dodać, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i może zakończyć się tylko ukaraniem mandatem karnym. Jego kwota może wynosić maksymalnie podwójną wysokość minimalnego wynagrodzenia (w roku 2018 było to 4200 złotych). Spóźnione rozliczenie PIT wiąże się też z kolejnymi kosztami – dotyczy to odsetek za zwłokę w wysokości 8% lub 4% dla stawki obniżonej (jeśli uregulowanie odsetek nastąpi w ciągu pół roku) od należnych zaległości.

 

W jaki sposób uniknąć kary?

Istnieje możliwość uniknięcia kary w związku z niedopilnowaniem terminu składania PIT. Każdy z podatników może skorzystać z tak zwanego „czynnego żalu”. By to zrobić, musisz zawiadomić urząd skarbowy o spóźnieniu i niezłożeniu deklaracji na czas. Zastanawiasz się, co powinno zawierać takie pismo skierowane do urzędu skarbowego? Powinieneś na nim umieścić takie informacje, jak:

  • data i miejsce,
  • Twoje dane osobowe,
  • dane adresata – czyli naczelnika US,
  • informacje o popełnionym czynie, opis sytuacji i uzasadnienie,
  • podpis.

Samo złożenie czynnego żalu nie wystarczy. Pamiętaj o złożeniu również zaległej deklaracji podatkowej i zapłacie należnego podatku (jeśli nie masz nieuregulowanych zobowiązań, przekaż wyłącznie druk PIT do urzędu skarbowego). Czynny żal zostanie wzięty pod uwagę tylko, gdy nie zostanie wszczęte postępowanie wobec Ciebie. Możesz go złożyć osobiście, listownie lub w formie ustnego protokołu spisanego przez urzędnika.

 

Termin składania PIT – inne skutki wynikające z opóźnienia

Grzywna, mandat karny i karne odsetki to nie jedyne skutki wynikające z niezłożenia PIT w terminie. Wiąże się z tym również pozbawienie podatnika prawa do przekazania 1% podatku na organizacje pożytku publicznego – możesz zrobić to tylko w wyznaczonym terminie do 30 kwietnia.

Warto dodać, że rozliczenie deklaracji PIT po upływie wyznaczonego czasu nie skutkuje brakiem praw do ulg. Możesz w dalszym ciągu złożyć deklaracje z przysługującymi Ci odliczeniami. Pamiętaj, że termin składania PIT jest datą, której należy jednak przestrzegać – dzięki temu unikniesz wielu możliwych problemów wynikających z opóźnienia.

 

Autor artykułu: Justyna Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Złożenie PIT 2019 po terminie - jakie skutki?