Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

PIT 2018 - wyższe limity odliczenia darowizny dla...
Pixabay.com
Podatnik.info

PIT 2018 - wyższe limity odliczenia darowizny dla honorowych krwiodawców

Dotychczas w ramach ulgi honorowy darczyńca niezależnie, czy oddawał krew lub jej składniki (np. osocze), za każdy litr otrzymywał ekwiwalent w kwocie 130 zł. W rozliczeniu PIT za 2017 rok ta sytuacja uległa zmianie i limity odliczenia darowizny uzależnione są od rodzaju krwi bądź jej składników.

Kto może odliczyć ulgę na krew w PIT za 2017 rok?

Zgodnie z ustawą odliczenie z tytułu honorowo oddanej krwi lub jej składników przysługuje podatnikom, którzy rozliczają się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) lub ryczałtu ewidencjonowanego. Ulgę należy wykazać w zależności od formy opodatkowania w deklaracji PIT-28, PIT-36 bądź PIT-37, a także dołączyć do nich druk PIT/O, w którym bezpośrednio wykazuje się wysokość darowizny.

Należy jednak pamiętać, że łączna wartość odliczenia darowizny nie może przekroczyć 6 proc. wykazanego w PIT za 2017 rok dochodu. Ponadto podatnik musi posiadać konieczne dokumenty oraz spełnić niezbędne formalności:

 • potwierdzenie z jednostki krwiodawstwa o ilości honorowo oddanej krwi,
 • wykazanie w rocznym PIT kwoty przekazanej darowizny, kwoty dokonanego odliczenia oraz danych pozwalających na identyfikację obdarowanego.


Jakie zmiany w limitach odliczeń dla honorowych krwiodawców w PIT za 2017 rok?


Tak jak do tej pory darczyńcy, którzy w ubiegłym roku przekazali krew, za każdy litr mogą w PIT w 2018 roku odliczyć 130 zł. Natomiast w zależności od rodzaju oddanych składników krwi, limity odliczeń w deklaracji rocznej wynoszą:

1. za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych - 1 zł;

2. który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza w wysokości:

 • za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia - 200 zł,
 • za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom - 350 zł,
 • za zabieg uodpornienia dawcy:

– pierwszy - 50 zł,

– każdy kolejny - 25 zł,

 • za 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia - 1 zł,
 • za składniki krwi pobierane metodą aferezy - 130 zł (za cały zabieg).


Jak odliczyć ulgę na krew online w 2018 roku?


Najszybciej i najwygodniej darowiznę z tytułu honorowo oddanej krwi lub jej składników można odliczyć przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, z którym w pełni jest skonfigurowany całkowicie bezpłatny program PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. W tym celu wystarczy jedynie podać 5 następujących danych, na podstawie których urząd skarbowy zweryfikuje online naszą tożsamość:

 • imię,
 • nazwisko
 • datę urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwotę przychodu z PIT za 2017 rok.


W kolejnym etapie intuicyjny kreator po zaznaczeniu odpowiednich pól, pomoże użytkownikowi przejść przez kolejne etapy rozliczenia. W zależności od podanego przez podatnika źródła dochodu, system wygeneruje deklarację PIT-28, PIT-36 lub PIT-37, do której dołączony zostanie PIT/O, w którym należy wykazać prawo do ulgi na krew.  Kiedy otrzymamy za pośrednictwem portalu podatkowego Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), możemy być pewni, że nasz PIT za 2017 rok dotarł do urzędu skarbowego.

 

 

Loading Comments