PIT-11 do końca stycznia 2019 r.
FreeImages
Podatnik.Info

PIT-11 do końca stycznia 2019 r.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Jakie źródła przychodu związane są z otrzymaniem deklaracji PIT-11?

Druk PIT-11 należy do najczęściej spotykanych formularzy związanych z rocznym zeznaniem podatkowym. Zakres źródeł przychodów, do których konieczne jest otrzymanie PIT-11 jest niezwykle szeroki. Osoby, które uzyskały dochody z więcej niż jednego źródła, powinny się spodziewać otrzymania kilku druków PIT-11.

  

Największa liczba deklaracji PIT-11 trafi do podatników, świadczących pracę w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, a nawet spółdzielczego stosunku pracy. Druk ten zostanie przesłany również osobom trudniącym się pracą nakładczą (chałupnictwem) oraz pozostającym w tzw. stosunku służbowym. Formularz PIT-11 dotyczy również obywateli, którzy pobierali dietę z tytułu bycia radnym albo w mijającym roku podatkowym pełnili funkcję w komisji wyborczej. Druk PIT-11 jest wiążący także dla osób korzystających z zasiłków z tytułu ubezpieczenia społecznego, świadczeń z Funduszu Pracy oraz otrzymujących stypendia naukowe. Rozliczeniu PIT podlega też praca w czasie pobytu w zakładzie karnym oraz areszcie. 

  

Do kiedy PIT-11 musi dotrzeć do wyżej wymienionych podatników? Deklarację powinni oni otrzymać do 28 lutego 2019 r. Jeśli płatnik nie dopełni swojego obowiązku względem pracownika w przewidzianym terminie, może zostać na niego nałożona grzywna. Jej wysokość może wynosić nawet 180 stawek dziennych.

  

Niewywiązanie się z obowiązku dostarczenia PIT przez naszego pracodawcę, nie zwalnia nas z przymusu wypełnienia deklaracji podatkowej. Wyjaśnienie zaistniałej sytuacji leży w interesie pracownika. Powinien on ustalić czy deklaracja została do niego przesłana na właściwy adres oraz czy nie doszło do zagubienia jej w transporcie. Jeśli obu stronom nie uda się ustalić winnego zaistniałej sytuacji, można wnosić o interwencję urzędu skarbowego.

  

Do kiedy pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego?

Od przyszłego roku zmianie ulega termin, do którego pracodawca powinien uzupełnić i przekazać do urzędu skarbowego zeznania roczne za 2018 rok. Zaistniałe zmiany wynikają z ustawy z 4 października 2018 roku, modyfikującą obecne przepisy, związane z m. in. ustawą o podatku dochodowym. Modyfikacje dotyczyły również terminów, do których należało przesłać część deklaracji.

  

Zgodnie z literą prawa, płatnik, który wypełnia PIT-11, PIT-R i PIT-8C, od 2019 roku nie będzie mógł tego zrobić w wersji papierowej. Terminy złożenia owych deklaracji upływają 31 stycznia, a e-deklaracja IFT-1 lub IFT-1R może być złożona do końca lutego. Bez zmian pozostała data przekazania gotowych formularzy pracownikom, którą w dalszym ciągu jest 28 lutego 2019 r.

 

TERMINY PIT-11 za 2018 w 2019 roku 

1. W 2019 roku wszyscy płatnicy będą musieli przesłać uzupełnione deklaracje w formie elektronicznej do urzędu skarbowego do 31 stycznia 2019 r.

2. Zmianie nie ulega termin przesłania PIT dla pracowników przypadający na 28 lutego 2019 r.

 

Podatnik, który otrzymał już wszystkie należne mu druki PIT-11, będzie mógł wypełnić dotyczące go zeznanie podatkowe przy użyciu programu PIT. Korzystając z wygodnych i bezpiecznych rozwiązań technicznych programu PIT, podatnik dokona rozliczenia podatkowego wraz z wymaganymi załącznikami i należnymi ulgami.  

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Co zrobić jeśli nie dostałem PIT-11 2019