PIT-11 2019 – terminy dla pracodawcy i pracownika,...
littlerock.af.mil
Podatnik.Info

PIT-11 2019 – terminy dla pracodawcy i pracownika, sposób rozliczenia

PIT-11 2019 – terminy przekazania podatnikowi i urzędowi

Podmiot, który sporządza PIT-11 powinien przekazać go podatnikowi do 28 lutego 2019 za 2018 rok. Data ta obowiązuje niezależnie od tego, czy wybierze on formę elektroniczną czy papierową rozliczenia. Egzemplarz PIT-11 z potwierdzeniem odbioru przez pracownika należy przechowywać w dokumentacji.

Inaczej jest jednak, jeśli chodzi o termin przekazania PIT-11 do urzędu skarbowego – tutaj terminy różnią się w zależności od formy sporządzenia informacji. PIT-11 w formie elektronicznej należy przekazać do urzędu skarbowego do 28 lutego 2019, natomiast PIT-11 w formie papierowej musi zostać przekazany do 31 stycznia 2019. Płatnikom, którzy nie zdążą przekazać dokumentu w styczniu pozostaje więc wyłącznie rozliczenie online. Również ci płatnicy, którzy rozliczają więcej niż pięć osób mają obowiązek rozliczenia elektronicznego.

Warto pamiętać, że PIT-11 należy przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika, nie płatnika.PIT-11 – co z nim zrobić?

Osoby, które otrzymają PIT-11 powinny przenieść znajdujące się w nim informacje do formularza PIT-37 lub PIT-36, w zależności od pozostałych źródeł zarobków. Najwygodniejszą formą rozliczenia PIT-11 2019 będzie rozliczenie online, przy pomocy specjalnego programu. Prowadzi on użytkownika przez cały proces, wskazując kolejne kroki, jakie należy wykonać i pola, które trzeba wypełnić. Obliczenia z wpisanych danych dokonywane są automatycznie, maleje więc ryzyko pomyłki. Program do PIT aktualizowany jest z każdym rokiem podatkowym, posiada więc najnowsze formularze i jest zgodny z bieżącymi stawkami podatków, przepisami na temat ulg i kwoty wolnej od podatku.

Aby wypełnić PIT przy pomocy programu, należy wcześniej zebrać wszystkie otrzymane formularze PIT-11. To tam, na pierwszej stronie znajdą się niezbędne dane personalne, które wystarczy przepisać do właściwych pól w wypełnianym formularzu. Następnie przepisać należy wszystkie dochody i koszty z poszczególnych informacji PIT-11, a program samoczynnie je zsumuje i dokona stosownych obliczeń.

Aby przesłać PIT do urzędu skarbowego za pośrednictwem internetu, trzeba także ustalić kwotę przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Będzie ona służyć jako potwierdzenie przy wysyłce deklaracji do urzędu. Po przesłaniu PIT do urzędu otrzymamy plik UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które warto zachować w pamięci komputera na wypadek kontroli ze strony urzędu. Wszelkie dokumenty, które potwierdzają obliczenia wykonane w deklaracji należy przechowywać przynajmniej przez 5 lat.

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także