Pierwszy PIT przez internet – sprawdź, o czym musisz...
FreeImages
Podatnik.Info

Pierwszy PIT przez internet – sprawdź, o czym musisz pamiętać w PIT 2019

 

Jakich danych potrzebujesz, by wypełnić pierwszy PIT przez internet?

Do złożenia deklaracji przez internet osoba fizyczna nie potrzebuje podpisu elektronicznego. Musi podać jedynie dane autoryzujące, które potwierdzają jej tożsamość. W ich skład wchodzą dane identyfikacyjne oraz kwota przychodu.

 

Dane identyfikacyjne

Rozliczając pierwszy PIT przez internet, podajesz takie informacje jak:

 • numer PESEL,

 • imię,

 • nazwisko,

 • datę urodzenia,

 • kwotę przychodu wykazaną na zeszłorocznej deklaracji – w przypadku, gdy jest to pierwszy PIT przez internet, to podatnik wpisuje kwotę 0 zł,

 • dane o uzyskanych przychodach w danym roku podatkowym z uwzględnieniem kwot na zaliczki oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,

 • ulgi i odliczenia – jeśli przysługują podatnikowi.

Większość wyżej wymienionych danych podatnik znajdzie w zeznaniu PIT-11, który wystawia pracodawca.

 

Złożenie korekty PIT 

Gdy jest to Twój pierwszy PIT 2019 przez internet, łatwo się zagubić w obliczeniach i ilości danych. Jeśli popełnisz błąd w zeznaniu rocznym i złożysz taki dokument do urzędu, to w wielu przypadkach konieczna będzie korekta. Możesz ją wysłać przez internet, ale pamiętaj, że do tego również będą Ci potrzebne dane autoryzujące.

 

Pierwszy PIT przez internet – odliczenia i ulgi w deklaracji PIT-37

Do odpisania odliczeń i ulg trzeba mieć stosowne dokumenty potwierdzające, że dana ulga przysługuje podatnikowi. Oto kilka danych i dokumentów potrzebnych do odpisania najpopularniejszych ulg:

 • ulga za dojazd do miejsca pracy – trzeba mieć imienne bilety okresowe,

 • ulga za korzystanie z internetu – trzeba mieć potwierdzenia wpłaty i faktury,

 • ulga prorodzinna – należy podać nazwiska, imiona, daty urodzenia wszystkich dzieci oraz ich numery PESEL,

 • odliczenia składek za IKZE – trzeba mieć potwierdzenia wpłaty składek i umowę potwierdzającą posiadanie indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego,

 • ulga za leki – trzeba mieć faktury za wykupione leki i zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich stosowania.

Ulgi i odliczenia wykazuje się na odpowiednich załącznikach, które dołącza się do deklaracji rocznej.

 

Pierwszy PIT przez internet – jak ułatwić sobie wypełnianie deklaracji?

Najszybszą i najłatwiejszą metodą na wypełnienie i wysłanie zeznania rocznego, jest aplikacja, która rozlicza deklaracje PIT. Do polecanych rozwiązań należy zwłaszcza program PIT PRO. Wydaje on jasne polecenia, dzięki czemu wprowadzenie prawidłowych danych w odpowiednie miejsca jest bardzo proste. Co więcej, program ten wykonuje wszystkie obliczenia sam, na podstawie podanych przez podatnika wartości liczbowych. Wszystko to sprawia, że wypełnienie deklaracji rocznej trwa kilka chwil. To najlepsze rozwiązanie, szczególnie gdy jest to Twój pierwszy PIT przez internet.

 

Należy pamiętać, że potwierdzeniem złożenia deklaracji przez internet jest UPO, czyli dokument generowany przez urząd po wysłaniu wypełnionej deklaracji. Należy to Urzędowe Potwierdzenie Odbioru pobrać i archiwizować przez 5 lat (tak jak wszystkie dokumenty podatkowe) w formie elektronicznej lub jako dokument papierowy.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś! 

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także