Pierwsza praca – co powinieneś wiedzieć?
http://sxc.hu/
Kancelaria Adwokacka Brykczyński i Partnerzy

Pierwsza praca – co powinieneś wiedzieć?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jednak nie powinni przy okazji stracić zdrowego rozsądku- co trzeba wiedzieć rozpoczynając pierwszą pracę Rozpoczęcie życia zawodowego łączy się nie tylko ze stresem, ale także z formalnościami. Mało kto je lubi, ale nie ukrywajmy – to one w dużej mierze kształtują naszą sytuację prawną. Warto także  zaznajomić się z przepisami – znajomość swoich praw może okazać się bardzo przydatna.

Bez umowy? Nie daj się!

Najważniejsza jest umowa o pracę, która powinna być sporządzona na piśmie. Dzięki niej zabezpieczysz swoje interesy i uzyskasz dostęp do niezbędnych świadczeń. Umowa o pracę powinna określać nie tylko jej strony, datę zawarcia i charakter, ale także wskazywać obowiązki pracownika i wysokość jego wynagrodzenia. Pracodawca nalega abyś pracował bez umowy? – Praca bez umowy jest nielegalna a postępowanie takie narusza prawa pracowników co jasno wynika z artykułu 281 kodeksu pracy – mówi mecenas Jakub Brykczyński z Brykczyńscy i Partnerzy Adwokackiej Spółki Partnerskiej – Za nieprzestrzeganie przepisów w tym zakresie pracodawcy grozi kara grzywny – wskazuje mecenas Brykczyński.

Umowa o pracę w 5 odsłonach

Powinieneś wiedzieć, że umowa, umowie nierówna. Wyróżniamy aż 5 jej typów: na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony, na czas wykonania określonej pracy oraz na zastępstwo. Co te nazwy oznaczają w praktyce? Umowa na czas próbny może być zawarta na maksimum 3 miesiące, po to aby sprawdzić umiejętności pracownika. Po upływie tego czasu nie można po raz drugi zawrzeć takiej umowy z tym samym pracownikiem. Umowa na czas określony z góry determinuje czas po którym dobiega końca. Uwaga! Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony dwukrotnie. Trzecia umowa powinna być już zawarta na czas nieokreślony. Umowa na czas wykonania określonej pracy jest umową czasową, która wygasa z chwilą zrealizowania określonego zadania (np. remontu). Umowa na zastępstwo zawierana jest gdy nowy pracownik wykonuje obowiązki nieobecnej osoby.

Ty też oceniasz

Z reguły jest tak, że najbardziej wyczekiwaną z umów jest umowa na czas nieokreślony. Gwarantuje ona stałe zatrudnienie, a zatem wprowadza w życie pewną stabilizację. Nie znaczy to jednak, że osoby pracujące na innych typach umów są na straconej pozycji. – Umowy na czas próbny czy określony stają się nieraz przepustką do stałego zatrudnienia, a także okazją do zaprezentowania swoich możliwości – wskazuje Weronika Florkowska z firmy PrimeSoft Polska działającej w branży IT. – Warto zwrócić uwagę na jeszcze inny aspekt sprawy: okres próbny przechodzi także przedsiębiorstwo w którym pracujemy. To czas, w którym możemy sprawdzić czy faktycznie odpowiada nam charakter pracy i panujący w niej klimat –  mówi Florkowska.

Przychodzi nowy do lekarza

Jeśli zaczynasz pracę to musisz przygotować się także na szkolenie z BHP, konieczne będą też badania lekarskie, potwierdzające zdolność do pracy. Pracodawca będzie prowadził ewidencję czasu twojej pracy, a także akta osobowe. W ciągu 7 dni od zatrudnienia musi on zgłosić cię do ubezpieczenia społecznego (emerytalnego, chorobowego, rentowego, wypadkowego, zdrowotnego.) Niezgłoszenie do ubezpieczenia społecznego jest zagrożone karą do nawet 5 tysięcy złotych grzywny!

Jak widać, wejście w życie zawodowe obfituje w wiele obowiązków, które trzeba wypełnić i informacje, które warto zapamiętać. Pamiętaj jednak, że formalności pozwolą tobie ochronić swoje prawa i pozwolą w spokoju zająć się rozwojem zawodowym.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zamiany w terminowych umowach o pracę