Pieniądze w zamian za urlop? Nie, dziękuję.
http://sxc.hu/

Pieniądze w zamian za urlop? Nie, dziękuję.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Co ważniejsze, z urlopu wypoczynkowego pracownik nie może zrezygnować – nawet jeśli by chciał. Ekwiwalent pieniężny przysługuje jedynie w przypadku niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę.

Możliwość rezygnacji z urlopu w zamian za korzyści finansowe jest świadczeniem dodatkowym oferowanym przez niektóre przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii. Jak pokazują badania Employee Benefits, 13% pracodawców na Wyspach oferuje tzw. holiday trading. – Świadczenie polega na tym, że pracownik może sprzedać dni wolne, w zamian za równowartość pieniężną. Dni urlopowe można także kupować. To dla pracodawców sposób radzenia sobie z niemożnością udzielenia podwyżek pracownikom – komentuje Teresa Hantz z Sedlak & Sedlak.

Czy Polscy pracownicy są zainteresowani takim rozwiązaniem? 61% użytkowników portalu wynagrodzenia.pl nie zrezygnowałoby z urlopu. Tę możliwość zdecydowanie odrzuciło 37% ankietowanych. Zainteresowanie możliwością sprzedaży dni wolnych przejawiło 39% ankietowanych.

w1-485

Jak pokazały wyniki raportu wydanego w 2011 roku przez OECD, Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Pod względem ilości godzin spędzonych w pracy wyprzedziła nas tylko Korea Południowa. Nic dziwnego, że mając do wyboru: gotówka albo urlop, nasi rodacy wolą udać się na zasłużony wypoczynek.

 

Magdalena Witek
Wynagrodzenia.pl

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ile Europejczycy muszą pracować  na wakacyjny wyjazd?