Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 396 głosów
85%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

335 głosów
10%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
PESEL zastąpi NIP od 2012 roku
Redakcja
http://sxc.hu/

PESEL zastąpi NIP od 2012 roku

Podziel się tym artykułem:   

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2012 roku tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą będąposługiwać się numerem NIP. Pozostałym wystarczy PESEL.

Zgodnie z zakładanymi zmianami w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatnikówi płatników osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w kontaktach z urzędem skarbowym będą posługiwały się wyłącznie numerem PESEL. Każda osoba będzie automatyczniezarejestrowana w Centralnym Rejestrze Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), prowadzonym przez Ministra Finansów, z przypisanym jej numerem identyfikacyjnym NIP. Będzie on jednak ujawniany dopiero wówczas, gdy taka osoba zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej.

Takie rozwiązanie to duże ułatwienie. Osoby fizyczne nieposiadające własnej firmy nie będą musiały występować o NIP, aby rozliczać się z fiskusem. Z kolei właścicielom firm numer NIP będzie nadawanyod ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej, co znacznie skróci i uprości całą procedurę.

Zniesiony zostanie również obowiązek składania do urzędów skarbowych aktualizacji danych, które będzie zawierał rejestr PESEL. Zmiany te będą przesyłane do skarbówki automatycznie. Ułatwienie todotyczy jednak również wyłącznie osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jednak aby te założenia weszły w życie, konieczne jest uchwalenie przez Sejm odpowiedniej ustawy.

Podziel się tym artykułem:   
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl