Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika
PESEL zastąpi NIP od 2012 roku
Redakcja
http://sxc.hu/

PESEL zastąpi NIP od 2012 roku

Podziel się tym artykułem:   

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2012 roku tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą będąposługiwać się numerem NIP. Pozostałym wystarczy PESEL.

Zgodnie z zakładanymi zmianami w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatnikówi płatników osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w kontaktach z urzędem skarbowym będą posługiwały się wyłącznie numerem PESEL. Każda osoba będzie automatyczniezarejestrowana w Centralnym Rejestrze Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), prowadzonym przez Ministra Finansów, z przypisanym jej numerem identyfikacyjnym NIP. Będzie on jednak ujawniany dopiero wówczas, gdy taka osoba zdecyduje się na założenie działalności gospodarczej.

Takie rozwiązanie to duże ułatwienie. Osoby fizyczne nieposiadające własnej firmy nie będą musiały występować o NIP, aby rozliczać się z fiskusem. Z kolei właścicielom firm numer NIP będzie nadawanyod ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej, co znacznie skróci i uprości całą procedurę.

Zniesiony zostanie również obowiązek składania do urzędów skarbowych aktualizacji danych, które będzie zawierał rejestr PESEL. Zmiany te będą przesyłane do skarbówki automatycznie. Ułatwienie todotyczy jednak również wyłącznie osób nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jednak aby te założenia weszły w życie, konieczne jest uchwalenie przez Sejm odpowiedniej ustawy.

Podziel się tym artykułem: