Pęknięta szyba – realne zagrożenie?
sxc.hu
flotis.pl

Pęknięta szyba – realne zagrożenie?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Bezpieczeństwo kierowcy pod kontrolą?

Kontrola pojawiających się tzw. pajęczynek, rys czy też odprysków na szkle jest niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa nie tylko kierującego, ale i pasażerów. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC oraz sieć serwisową NordGlass, choć większość kierowców zdaje sobie sprawę, że jazda z uszkodzeniem przedniej szyby stanowi realne zagrożenie, aż 1/3 z nich ignoruje taki stan rzeczy. Niestety świadomość zagrożenia spowodowanego jazdą z uszkodzoną przednią szyba auta nie przekłada się na reakcje kierowców mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Co może powodować uszkodzenia szkła? Przede wszystkim przyczyniają się do tego kamyczki odbijane przez koła innych pojazdów czy też zły stan piór wycieraczek - szczególnie w okresie zimowym kiedy szyby pokryte są warstwą lodu lub szronu a wycieraczki przymarznięte. Zarysowania pojawiają się najczęściej podczas usuwania nagromadzonych opadów.

Wymiana szyby konieczna?

Warto podkreślić, że kierujący samochodem z uszkodzoną szybą narażony jest nie tylko utratę zdrowia, ale i konsekwencje karne. Zgodnie z artykułem 66 kodeksu drogowego pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Co ważne, kierowca musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Jeśli podczas kontroli drogowej policjant zauważy pęknięcie szyby na kierowcę może zostać nałożony mandat oraz dojść do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Oprócz naprawy szyby konieczne będzie także wykonanie dodatkowych badań kontrolnych na stacji diagnostycznej. – Należy pamiętać, że w przypadku uszkodzenia szyby, jej wytrzymałość mechaniczna zostaje mocno osłabiona, co wiąże się z dużym ryzykiem odniesienia obrażeń, zwłaszcza podczas kolizji – mówi Małgorzata Słodowni, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Flotis.pl. – Do tematu powinniśmy podejść bardzo rozsądnie pamiętając, że na pierwszym miejscu zawsze jest zdrowie. Dlatego w niektórych sytuacja warto zdecydować się na odholowanie samochodu do warsztatu, gdzie zostanie przeprowadzona konieczna naprawa lub wymiana – dodaje M. Słodownik.

Wymiana czy naprawa?

W przypadku uszkodzenia szyby istnieją dwie opcje jego usunięcia. Jedną z nich jest wymiana całej szyby na nową. Najczęściej stosuje się ją wtedy kiedy uszkodzenie jest znaczne. Natomiast w niektórych sytuacjach wystarczająca może okazać się naprawa uszkodzenia np. poprzez specjalistyczne uzupełnienie. Zastosowanie tego rozwiązania możliwe jest wówczas jeśli pęknięcia czy odpryski są niewielkie. Takie usługi oferują profesjonalne serwisy zajmujące się samochodowym oszkleniem, a ich koszt jest znacznie niższy niż cena wymiany całej szyby na nową. Na względzie należy mieć także, fakt, że koszt usługi jest zróżnicowany i w dużej mierze zależy od rodzaju szyby.

Bez wątpienia pozostaje fakt, że pozostawienie nawet drobnego uszkodzenia szyby bez naprawy grozi z czasem jego powiększeniem oraz naraża podróżujących na realne niebezpieczeństwo.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Menadżerowie mają być karani za swoje błędy