Paraolimpijczycy – nie od telewizji, tak od...
sxc.hu
Skarbiec.biz

Paraolimpijczycy – nie od telewizji, tak od społeczeństwa

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Internet zawrzał, zadając pytanie: czy sport osób niepełnosprawnych jest mniej ładny, medialny, pasjonujący…? Internauci gratulowali wyników, organizowali się w grupy wsparcia, a minister Mucha zrównała poziom nagród przekazywanych medalistom igrzysk i paraolimpiad.

Olimpijski wynik

Transmitowane na antenach Telewizji Polskiej Igrzyska Olimpijskie w Londynie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów. Przez całe igrzyska główne anteny TVP zdecydowanie dominowały nad konkurencją. W okresie 27 lipca – 12 sierpnia zsumowane dzienne udziały TVP1 i TVP2 wyniosły 31,6 %  (średnia). Były one wyższe od zsumowanych średnich udziałów Polsatu i TVN aż o 9,6 %. Polscy widzowie mogli dzięki obszernym transmisjom na żywo uczestniczyć w zmaganiach polskich sportowców oraz zwycięstwach Tomasza Majewskiego, Adriana Zielińskiego, Sylwii Bogackiej, Anity Włodarczyk, Julii Michalskiej, Damiana Janikowskiego, Bartłomieja Bonka, Przemysława Miarczyńskiego, Zofii Noceti-Klepackiej oraz Beaty Mikołajczyk. Niestety mimo ich doskonałych wyników, nie można uznać londyńskiej olimpiady za udaną. Były to dla Polski, w kontekście klasyfikacji medalowej, najgorsze Igrzyska Olimpijskie od 1956 roku.

Po rozgrzewce sprawnych sportowców

Zdecydowanie lepiej spisali się za to nasi paraolimpijczycy, niestety nie tak chętnie transmitowani na antenie Telewizji Polskiej. Porównanie godzin transmisji na żywo jest miażdżące: Olimpiada to ponad siedemset godzin transmisji na żywo, podczas gdy Paraolimpiada 0 (słownie: zero) godzin. Polska wstąpiła tym samym do bardzo elitarnego klubu państw uczestniczących w Paraolimpiadzie, lecz nie transmitujących jej. Klub ten posiadał w tym roku tylko dwóch członków, nas i Pakistan.

Paraolimpijczycy zaserwowali (nie tylko) fanom sportu o wiele więcej powodów do radości. Polska ekipa uplasowała się na dziewiątej pozycji klasyfikacji medalowej, zdobywając łącznie 36 medali w tym: 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych. Dla porównania nasz wynik z Igrzysk Paraolimpijskich z Pekinu to 30 medali i 18 pozycja wśród ich zdobywców.

Wsparcie internautów

Tuż po zakończeniu Paraolimpiady, w sieci pojawiły się wizerunki obu zespołów reprezentacyjnych z niewymownych hasłem „Zamiast płacić abonament przekaż pieniądze na paraolimpijczyków” oraz zestawienie obu drużyn:

Jednak na wsparcie dedykowane paraolimpijczykom nie trzeba było czekać aż do końca ich sportowych zmagań. Właściwie natychmiast, tuż po rozpoczęciu imprezy, na każdym portalu społecznościowym, jak grzyby po deszczu wyrastały coraz to nowe grupy wsparcia samych paraolimpijczyków, jak i krytyki wobec władz TVP , jak np.: grupa „Żądamy Transmisji Paraolimpiad”, grupa „Paraolimpiada – kibicuj Polakom – Nie patrz na nogi, patrz na rekordy”, czy „Paraolimpijczycy są medialni – mówimy NIE dyskryminacji niepełnosprawnych sportowców”.

Wzrost świadomości i premii

Całe zamieszanie wokół braku transmisji Paraolimpiady oraz porównania osiągnięć sportowców pełno - i niepełnosprawnych posiada także pewien pozytyw. Wydaje się nim być pewien wzrost świadomości społecznej, rozpoczęcie dyskusji na temat równouprawnienia niepełnosprawnych sportowców oraz jasny komunikat ze strony społeczeństwa, że chce ono aktywnie uczestniczyć nie tylko w zmaganiach olimpijczyków, ale także paraolimpijczyków. Na fali „dyskursu paraolimpijskiego” zrównano także nagrody przyznawane medalistom igrzysk i paraolimpiad. Przed wprowadzeniem rozporządzenia „w sprawie określenia rodzajów wyróżnień i wysokości nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe” paraolimpijczycy otrzymywali niższe premie finansowe stanowiące 8 (złoto), 6 (srebro) lub 4 - krotność (brąz) tzw. podstawy, wynoszącej obecnie 2300 zł. Po podpisaniu rozporządzenia przez minister Joannę Muchę, złoci medaliści olimpijscy i paraolimpijscy otrzymają 14-krotność, srebrni 10-krotność, a brązowi 8-krotność w/w podstawy. Niestety nowe ustalenia premiowe nie obejmą tegorocznych paraolimpijczyków, a będą stosowane od kolejnych zimowych igrzysk w Soczi w 2014 roku.

 

 

Portal Skarbiec.Biz

 

 

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Płaca minimalna 2023 – jakie zmiany szykuje rząd?