Państwo zainwestuje w mieszkania do wynajęcia
http://sxc.hu/
Ministerstwo Finansów

Państwo zainwestuje w mieszkania do wynajęcia

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Celem zwiększenie mobilności młodych ludzi

Ma to ułatwić sytuację pracowników i osób poszukujących pracy oraz pobudzić wzrost gospodarczy. – Chcemy wprowadzić nowy standard - mieszkania pod klucz. Głównym celem jest zwiększenie mobilności, zwłaszcza wśród ludzi młodych – powiedział podsekretarz stanu w MF Wojciech Kowalczyk podczas konferencji prasowej na temat utworzenia Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Fundusz będzie inwestować w całe budynki z lokalami mieszkalnymi gotowymi do wynajęcia oraz będzie zajmować się wynajmowaniem tych mieszkań. Docelowo Fundusz dysponowałby 5 mld zł na zbudowanie 20 tys. lub więcej mieszkań. Dzięki takiej skali działania na rynku pojawiłaby się możliwość oferowania atrakcyjnych czynszów dzięki wypełnieniu luki między trudno dostępnymi lokalami komunalnymi o niskich czynszach a mieszkaniami wynajmowanymi komercyjnie.

Inwestycje w małe mieszkania

Zgodnie z założeniami fundusz mieszkaniowy będzie inwestować w całe budynki lub klatki schodowe gotowe do zasiedlenia – mieszkania muszą być wykończone i odpowiednio wyposażone (wykluczony „stan deweloperski"). Przy ocenie inwestycji jednym z kryteriów będzie lokalizacja budynku, dająca możliwość wynajęcia mieszkań. Preferowane będą inwestycje w małe mieszkania: kawalerki, mieszkania z jedną lub dwiema sypialniami.

Strategia wynajmowania mieszkań zakłada przejrzysty i jednolity proces oceny najemcy, m.in. jego weryfikację pod kątem zdolności do opłacenia czynszu (mieszkania należące do funduszu nie powinny być odpowiednikiem lokali komunalnych i socjalnych), okresowe przeglądy umów z najemcami i stawek czynszu czy stabilną i przewidywalną politykę windykacyjno-eksmisyjną zapobiegającą powstawaniu zaległości czynszowych. Standardowa umowa najmu w ramach funduszu mieszkaniowego powinna stać się natomiast wzorem dla innych umów tego typu na rynku.

Fundusz zostanie jednorazowo zasilony środkami z budżetu państwa

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwo Finansów zakładają ponadto, że Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie samowystarczalny (raz zasilony środkami nie będzie wymagał dalszych dopłat przy założonej skali działalności). Dzięki utworzeniu i zarządzaniu jak w przypadku innych funduszy nieruchomości ma też działać na zasadach rynkowych. – Chcemy znaleźć do tego najlepszych ludzi – zapewnił Wojciech Kowalczyk. Jako duży inwestor instytucjonalny będzie mógł również wynegocjować lepsze stawki zakupu mieszkań od deweloperów.

Fundusz Mieszkań na Wynajem (w formie Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych – FIZ AN) jest przygotowywany w ramach ogłoszonego 12 października 2012 r. przez premiera Donalda Tuska programu Inwestycje Polskie , realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przychody uzyskane z najmu opodatkowanego skalą podatkową należy wykazać w zeznaniu PIT-36, a nie PIT-28