Państwo chce zarobić w tym roku na mandatach 680 mln zł!...
Youtube/Juniorek DJ/http://tnij.org/c8uco3k
Podatnik.info

Państwo chce zarobić w tym roku na mandatach 680 mln zł! A ile w przyszłym?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Mandaty za pół miliarda zł to realny plan?


Tak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską nr 6068, której udzieliło Ministerstwo Finansów. W tym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości oszacował, że do końca roku państwową kasę zasili około 680 mln zł z mandatów karnych wystawianych przez policję oraz inne organy.


Założenia to jedno, a ich realizacja to drugie. Jednak dotychczas egzekucja przez służby mundurowe prognoz gabinetu Beaty Szydło zdaje się przebiegać całkiem nieźle. Do końca sierpnia do budżetu wpłynęło około 390 mln zł.


Oznacza to, że w ostatnich czterech miesiącach 2016 roku policja oraz inne organy powinny wystawić jeszcze mandaty karne na łączną kwotę 290 mln zł, aby zrealizować plan w 100 proc. Z kolei rząd w projekcie budżetu na 2017 rok oszacował, że wpływy z tego tytułu w przyszłym roku wyniosą około 500 mln zł.

Fot. Flickr.com/CC-BY


Drenaż portfeli podatników czy luźne prognozy polityków?


Zarówno wielu obywateli, jak i polityków opozycji zarzuca obecnemu i poprzedniemu rządowi, że poprzez prognozy przyszłych wpływów z mandatów do budżetu, nakłada odgórną presję na służby mundurowe i inne organy na ich nadgorliwe wystawianie. Jednak Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na powyższą interpelację odpiera ten zarzut.


Jak wskazuje resort, prognoza wpływów określona w ustawie budżetowej, nie stanowi samoistnej podstawy do realizacji jakichkolwiek dochodów budżetu państwa, w tym do nakładania mandatów, grzywien lub kar pieniężnych. Ministerstwo Finansów powołuje się na art. 42 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z nim w ocenie resortu:


Zasada legalności gospodarowania środkami publicznymi stanowi, iż sposób gromadzenia środków publicznych z poszczególnych tytułów określają odrębne ustawy. Zatem podstawy merytoryczne oraz tryb wymiaru i poboru poszczególnych środków publicznych wynika z odrębnych ustaw (a nie prognoz rządu co do wysokości wpływów do budżetu państwa – przyp. red.). Tym samym faktyczna realizacja dochodów stanowiących przedmiot interpelacji nie jest determinowana i wyznaczana planem, ale zdarzeniami, które muszą zaistnieć i które wynikają z odrębnych podstaw prawnych.


Gminy nie zarobią na fotoradarach – straż miejska do lamusa


Wydaje się jednak, że taka argumentacja nie przekonuje podatników. Szczególnie kierowców, którzy od lat narzekają na bezsensowne rozmieszczenie fotoradarów. Wpływy z tego tytułu stanowią łakomy kąsek.

Fot. Flickr.com/CC-BY


Przez kilka lat były bardzo istotnym źródłem zasilającym budżety wielu gmin. Jednak w ubiegłym roku sejm pozbawił straż miejską uprawnień do obsługi fotoradarów, które przejęła Inspekcja Transportu Drogowego. W efekcie tej decyzji wpływy z mandatów trafiają bezpośrednio do państwowej kasy, a samorządy muszą obejść się smakiem.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Polskie rodziny stracą przez PIT i VAT ponad 6 mld złotych?