Otwarte oprogramowanie celem polskiej administracji - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika
Otwarte oprogramowanie celem polskiej administracji
KS
http://sxc.hu/

Otwarte oprogramowanie celem polskiej administracji

Podziel się tym artykułem:   

- Rozwiązania oparte o swobodną wymianę wiedzy mają szczególne znaczenie dla nowoczesnej gospodarki – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji „Rola innowacji projektów open source w polskiej gospodarce”. Spotkanie odbyło się 27 września 2011 r. na Politechnice Warszawskiej.

- Innowacyjna gospodarka rozwija się nie tylko w oparciu o wielki kapitał, ale także o projekty zrodzone z pasji ich autorów – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem takie rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron. – Świat zyskuje nowe możliwości rozwoju, a autorzy open source’wych projektów, dzieląc się wiedzą, zarabiają na wdrożeniu swoich pomysłów – wyjaśnił.

Zalety z korzystania z otwartego oprogramowania dostrzegli również przedsiębiorcy. – Niższe koszty użytkowania i większa elastyczność to plusy takiego rozwiązania – dodał szef resortu gospodarki. W jego opinii to także szansa na rozwój zawodowy dla młodych, wykształconych Polaków. – Dzięki elastyczności, jaką daje praca w systemie otwartym, mogą oni realizować projekty dla każdego klienta na świecie, bez koniczności wyjazdu za granicę – argumentował wicepremier Pawlak.

Zdaniem wiceszefa polskiego rządu open source to również przyszłość administracji państwowej. – Korzystanie z otwartego oprogramowania może znacząco zwiększyć jej otwartość na obywatela i elastyczność pracy urzędów – powiedział. Przypomniał, że MG już od dawna korzysta z takich rozwiązań. – System operacyjny naszych serwerów oparty jest na Open Suse Linux i Ubuntu Linux. Z kolei nowy portal resortu powstał w oparciu o system zarządzania treścią Drupal, który jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym – poinformował.


Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Podziel się tym artykułem: