Osoby rozliczające się podatkiem liniowym muszą wypełnić PIT-36L - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Osoby rozliczające się podatkiem liniowym muszą...
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Osoby rozliczające się podatkiem liniowym muszą wypełnić PIT-36L

Podziel się tym artykułem:   

Wiele osób nie odróżnia druków PIT-36 i PIT-36L, czego najczęstszą konsekwencją są błędy w rozliczeniu rocznym i konieczność składania jego korekty.

PIT-36L dla osób rozliczających się podatkiem liniowym


PIT-36L przeznaczony jest dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19 proc. stawką podatku (tzw. podatek liniowy). Tego rodzaju zeznanie wypełniają jedynie osoby rozliczające się indywidualnie.


Jako identyfikator podatkowy wpisujemy w nim nr NIP zamiast PESEL. Możemy także do niego dołączyć załączniki PIT/B i PIT/Z (dotyczące działalności gospodarczej) oraz PIT/ZG (dochody zagraniczne). PIT-36L należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2016 r.


Podatki 2016 – ulgi nie przysługują osobom rozliczającym się podatkiem liniowym


Niestety osoby, które jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej wybrały podatek liniowy, nie mogą skorzystać z preferencyjnych ulg i odliczeń. Taki przywilej zarezerwowany jest tylko dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, którzy dołączają do zeznań PIT-36 druki PIT/O, w których wykazuje się większość preferencji podatkowych.


Niestety w najbliższych latach osoby rozliczające się podatkiem liniowym najprawdopodobniej nadal nie będą mogli korzystać z ulg i odliczeń. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są dążenia Ministerstwa Finansów do ograniczenia preferencji podatkowych w PIT. Potwierdza to m. in. zmiany w zasadach odliczania ulgi internetowej.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem: