Osoby rozliczające się podatkiem liniowym muszą...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Osoby rozliczające się podatkiem liniowym muszą wypełnić PIT-36L

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

PIT-36L dla osób rozliczających się podatkiem liniowym


PIT-36L przeznaczony jest dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane 19 proc. stawką podatku (tzw. podatek liniowy). Tego rodzaju zeznanie wypełniają jedynie osoby rozliczające się indywidualnie.


Jako identyfikator podatkowy wpisujemy w nim nr NIP zamiast PESEL. Możemy także do niego dołączyć załączniki PIT/B i PIT/Z (dotyczące działalności gospodarczej) oraz PIT/ZG (dochody zagraniczne). PIT-36L należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2016 r.


Podatki 2016 – ulgi nie przysługują osobom rozliczającym się podatkiem liniowym


Niestety osoby, które jako formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej wybrały podatek liniowy, nie mogą skorzystać z preferencyjnych ulg i odliczeń. Taki przywilej zarezerwowany jest tylko dla przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej, którzy dołączają do zeznań PIT-36 druki PIT/O, w których wykazuje się większość preferencji podatkowych.


Niestety w najbliższych latach osoby rozliczające się podatkiem liniowym najprawdopodobniej nadal nie będą mogli korzystać z ulg i odliczeń. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są dążenia Ministerstwa Finansów do ograniczenia preferencji podatkowych w PIT. Potwierdza to m. in. zmiany w zasadach odliczania ulgi internetowej.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć podatek liniowy w PIT-36L przez internet w 2018 roku?