Opuszczone miejsca nową atrakcją turystyczną
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Opuszczone miejsca nową atrakcją turystyczną

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

UE to bynajmniej nie tylko skrót od Unii Europejskiej. Są osoby, którym bez wahania kojarzy się z czymś zupełnie innym, a mianowicie z urban exploring. Na określenie tej działalności stosują one również skrót „urbex”.

Czym jest urbex? Jest to forma turystyki, która pretenduje jako miano stylu życia. Grupy zapaleńców zwołują się za pomocą internetowych forów i portali społecznościowych w celu wspólnego zwiedzania opuszczonych wytworów naszej cywilizacji. Chodzi głównie o stare domy, parki rozrywki, elewatory zbożowe, silosy rakietowe, szpitale i sanatoria, fabryki czy bocznice kolejowe. Podczas odkrywania na nowo zapomnianych przez świat lokacji fani urbex robią zdjęcia. Po powrocie do domu siadają przed komputerem i obrabiają je przy pomocy odpowiednich programów by spotęgować efekt mroczności lub niesamowitości  miejsca.

Oczywiście tego typu wypoczynek wymaga czasu i wysiłku w dotarciu do obiektów oraz sporej dozy odwagi, gdyż najczęściej trzeba się wyposażyć przez wyprawą w kompas i porządną latarkę, jest więc domeną głównie ludzi młodych, najczęściej studentów. W skali całej Polski urban exploring może uprawiać już kilka tysięcy osób. Grupę „Urbex Polska” lubi na Facebooku niemal 1,2 tys. osób. Sam klub „Urban Explorers Łódź” liczy bagatela 750 osób. Globalnie zwolenników takiego wypoczynku może być około 100 tys. Grupa na Facebooku pt. „Urban exploration” liczy ponad 56 tys. osób.

Urbex na Zachodzie praktykowany jest od kilkunastu lat. Do jego rozwoju przyczyniła się telewizja. Fani wymienają głównie serial „Urban explorers” emitowany na Discovery Channel oraz „Cities of the Underworld”, który można było oglądać na History Channel. W Polsce urbex zaczął rozwijać się z początkiem XXI wieku. Pierwsza strona na ten temat – opuszczone.com – pojawiła się w naszej sieci w 2004 r. Fani urban exploring na początku umieszczali swoje zdjęcia głównie na portalu Digart. Obecnie powiększone środowisko bardziej się rozporszyło. Istnieje kilkanaście stron internetowych i kilka grup na portalu Facebook gromadzących polskich fanów urbex.

Ludzie uprawiający ten rodzaju turystyki są dość specyficzni. Po pierwsze, niechętnie opowiadają o swojej działalności osobom spoza środowiska.

Po drugie, mają kilka zasad którymi twardo się kierują - na przykład nie zdradzają dokładnego położenia miejsc które odkrywają w celu jak najdłuższego zachowania ich w stanie nietkniętym. Nie zabierają nic z odwiedzanych lokacji. I oczywiście zawsze robią zdjęcia które później publikują.

Jeśli ktoś czuje, że może złapać bakcyla urban exploringu polecamy strony: lost-in-time-ue.nl prowadzoną przez jedną z „gwiazd” wśród eksploratorów czyli Holendra Jascha Hoste oraz urbex.net.pl regularnie uzupełniają przez jednego z najzdolniejszych eksploratorów z Polski, oraz chyba najbogatszą polskojęzyczną stronę poświęconą tej tematyce czyli forgotten.pl, gdzie znajdziemy m.in. mapę z oznaczonymi najpopularniejszymi miejscami godnymi eksploracji. 


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Sprzedaż fotografii przez internet może być usługą elektroniczną