Wybór właściwej formy opodatkowania jest bardzo korzystny dla firmy. Dostosowanie go do potrzeb działalności pozwoli uniknąć problemów z rozliczaniem się. Poniżej przedstawione jest zestawienie charakterystycznych cech rozliczania się według zasad ogólnych i ryczałtu.
Należą do podstawowych form opodatkowania. Każda firma, która nie zadeklaruje oficjalnie, który sposób opodatkowania wybiera, zostaje automatycznie przypisana do konieczności rozliczania się według zasad ogólnych, które charakteryzują się:
podatkiem opłacanym od osiągniętego dochodu
Dochód oblicza się na podstawie różnicy przychodów i kosztów firmy, które wygenerowała. Zarówno przychody, jak i koszty należy ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub w księgach rachunkowych. Księgi rachunkowe od 2011 roku są obowiązkowe dla firm, których przychód wyniósł co najmniej równowartość 1 200 000 euro (rozliczenie za rok 2010 w formie ksiąg rachunkowych jest konieczne dla firm o przychodzie co najmniej 4 784 400 zł)
samodzielnym obliczaniem miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy i wpłatom bez składania deklaracji
Podstawa obliczenia podatku
Podatek wynosi:
do 85.528 zł
18%
minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł
ponad 85.528 zł
14 839,02 zł
plus 32% z nadwyżki ponad 85 528 zł
Roczny dochód niepowodujący obowiązku zapłaty podatku wynosi 3091 zł.
możliwością korzystania z kwartalnych zaliczek
Z opłat podatku w kwartalnych odstępach czasu mogą skorzystać tzw. mali podatnicy. Są nimi firmy, których dochód w minionym roku podatkowym mieścił się w 1 200 000 euro, ale też i te, dopiero co rozpoczynające działalność.
obowiązkiem składania rocznych zeznań podatkowych
Należy je złożyć do 30 kwietnia następnego roku. Zeznanie (PIT-36) wykazuje i sumuje wszystkie uzyskane przez firmę dochody, które podlegają opodatkowaniu.
możliwością rocznego rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub według zasad przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecimożliwością uzyskania ulg podatkowych
m. in. takich jak: ulga na dzieci, na Internet, rehabilitacyjna, dla osób osiągających dochody za granicą.
RYCZAŁT
Ryczałt należy do nieskomplikowanych form rozliczania się z fiskusem. Przedsiębiorcy zainteresowani opłacaniem ryczałtu muszą do 20 stycznia nowego roku podatkowego zgłosić w urzędzie decyzję zmiany formy opodatkowania. Termin ten jest nieodwołalny i ściśle przestrzegany. Jeżeli podatnik będzie chciał w następnych latach kontynuować rozliczanie się za pomocą ryczałtu nie ma potrzeby zgłaszania tej decyzji co rok. Natomiast jeśli będzie chciał przejść z ryczałtu na inną formę opodatkowania, musi ponownie w terminie do 20 stycznia poinformować o tym urząd. Zasady rozliczania się w ryczałcie:
na ryczałt nie mogą przejść wszyscy przedsiębiorcy
Taka możliwość nie przysługuje m. in.: aptekom, lombardom, kantorom.
podatek obliczany jest tylko od przychodu
Nie ma możliwości pomniejszenia go o koszty prowadzenia działalności.
wysokość ryczałtu naliczana jest w zależności od rodzaju firmy
Przykładowe stawki ryczałtowe dla poszczególnych działalności:
20% - od przychodów tzw. wolnych zawodów (tzn. np.: lekarzy, stomatologów, weterynarzy, dentystów, nauczycieli, tłumaczy – dotyczy osób zatrudnionych bez zatrudniania na podstawie umowy o pracę, zlecenia, itp.); 17% - od przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych (np. wynajmu samochodów, hoteli); 8,5% - od przychodów z działalności usługowej gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów i alkoholi powyżej 1,5%; 5,5% - od przychodów m. in. z działalności budowlanej; 3% - od przychodów działalności usługowej i gastronomicznej, z wyjątkiem sprzedaży alkoholi powyżej 1,5%.
należy prowadzić ewidencję przychodów firmyryczałt oblicza się samodzielnie (opłaty uiszcza się co miesiąc lub kwartał)
Ważne jest, że podatek uiszcza się tylko przypadku, gdy osiągnie się jakieś przychody.
roczne zeznanie podatkowe składa się do końca stycznia roku następnego (PIT-28)
W trakcie roku nie wypełnia się żadnych deklaracji.
nie ma możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem, ani też nie można korzystać z zasad dla osób samotnie wychowujących dzieci
przy rozliczaniu się można skorzystać z ulg
W ryczałcie można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, internetowej, dla osób osiągających dochody za granicą. Jak i również zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne oraz 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Nie przysługuje możliwość korzystania z ulgi na dzieci.