Opieka nad osobami starszymi nie zawsze jest objęta...
http://sxc.hu/
Tax Care

Opieka nad osobami starszymi nie zawsze jest objęta stawką 17-proc.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W przypadku podatku zryczałtowanego mamy do czynienia z kilkoma stawkami. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma spore znaczenie, którą z nich można dopasować do ich firmy. Kilkuprocentowe różnice bowiem mogą zdecydować o rentowności całego przedsięwzięcia.


Działalność gospodarcza nie jest instytucją


Do izby skarbowej zwróciła się podatniczka, która uruchomiła działalność gospodarczą, polegającą na opiece nad osobami starszymi. Chciała się dowiedzieć, czy może skorzystać z opodatkowania ryczałtem i jaką stawkę powinna naliczać.
W ustawie o podatku zryczałtowanym została wymieniona działalność, polegająca na opiece nad osobami starszymi. Chodzi o art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. r, wg której świadczenie usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie odwiedzania i pomocy domowej świadczonych osobom w podeszłym wieku opodatkowane jest 17% stawką ryczałtu.


Tyle, że ustawa mówi, że tę stawkę stosuje się do tych usług, ale świadczonych przez „przez instytucje o charakterze doraźnym (PKWiU ex 88.10.11.0)”. I na ten fragment zwróciła uwagę podatniczka.


We wniosku stwierdziła ona, że ponieważ jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, więc nie musi stosować się do stawki 17%.


Oznaczenie „ex” ma znaczenie


Urzędnicy przyznali jej rację. Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 13 listopada tego roku (sygnatura IPTPB1/4511-557/15-2/MD) zwróciła uwagę, że przepis o 8,5-proc. stawce jest tak skonstruowany, że może ją stosować każdy, kto nie prowadzi działalności takiej, która została objęta inną stawką ryczałtu.


Urzędnicy przypomnieli także art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który mówi, że ilekroć „w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu”. A więc wspomniany art. 12 ust. 1 pkt. 2 lit. r, która nakazuje stosować stawkę 17% proc. przy usługach polegających na świadczeniu opieki nad osobami starszymi, stosuje się wyłącznie do wskazanych w tym przepisie „instytucji o charakterze doraźnym”.


Urzędnicy zgodzili się także, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest „instytucją”, stąd wniosek, że działalność podatniczki nie została wymieniona w art. 12 ust. 1 pkt. 2 lit. r. Skoro zaś jej tam nie ma, to może płacić podatek zryczałtowany według stawki 8,5%

.
Marek Siudaj, Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Kosztowne prezenty komunijne mogą wymagać wizyty w urzędzie skarbowym