Ograniczenie obowiązków informacyjnych coraz bliżej - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Ograniczenie obowiązków informacyjnych coraz bliżej
Redakcja
http://sxc.hu/

Ograniczenie obowiązków informacyjnych coraz bliżej

Podziel się tym artykułem:   

Ustawa dotycząca redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczenia barier administracyjnych pozwoli skończyć z uporczywymi przepisami, z którymi borykają się na co dzień obywatele.

Obecnie ustawa ma formę projektu, jednakże zmiany w przepisach, które wprowadzi, wydają się poprawić sytuację w przypadku aż 50 uciążliwych wymagań prawnych. Podstawowymi konsekwencjami wejścia w życie tej ustawy są ograniczenia obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców. Za najbardziej pożądaną przez firmy zmianę uznaje się możliwość spełniania obowiązków informacyjnych w formie elektronicznej, uznawanej wówczas za równoznaczną z dokumentami drukowanymi.


Propozycje redukcji obowiązku informacyjnego mają mieć miejsce m. in. w stosunku do Ustawy o podatku od towarów i usług, co ma na celu ułatwienie rozliczania podatku VAT. Z kolei zmiana w Ustawie o rachunkowości pozwoli zlikwidować obowiązek publikacji sprawozdania finansowego w Dzienniku Urzędowym PR w Monitorze Polskim B. Obecnie obowiązek ten jest powszechnie uważany za bardzo kosztowny dla przedsiębiorców – nowy projekt ustawy zakłada elektroniczny i bezpłatny dostęp do KRS.


Szykowane są również propozycje przedłużenia terminu obowiązkowego wykorzystania płatnego urlopu aż do 31 lipca, co pozwoli pracownikom spędzać dni wolne od pracy w dogodnym okresie letnim. Co więcej, w myśl projektu, podatnicy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku VAT już w ciągu 30 dni od złożonego rozliczenia, co skróci o połowę dotychczasowy czas oczekiwania na rozliczenia fiskusa.

Podziel się tym artykułem: