Ograniczenie obowiązków informacyjnych coraz bliżej
http://sxc.hu/

Ograniczenie obowiązków informacyjnych coraz bliżej

Ustawa dotycząca redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczenia barier administracyjnych pozwoli skończyć z uporczywymi przepisami, z którymi borykają się na co dzień obywatele.

Obecnie ustawa ma formę projektu, jednakże zmiany w przepisach, które wprowadzi, wydają się poprawić sytuację w przypadku aż 50 uciążliwych wymagań prawnych. Podstawowymi konsekwencjami wejścia w życie tej ustawy są ograniczenia obciążeń administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców. Za najbardziej pożądaną przez firmy zmianę uznaje się możliwość spełniania obowiązków informacyjnych w formie elektronicznej, uznawanej wówczas za równoznaczną z dokumentami drukowanymi.


Propozycje redukcji obowiązku informacyjnego mają mieć miejsce m. in. w stosunku do Ustawy o podatku od towarów i usług, co ma na celu ułatwienie rozliczania podatku VAT. Z kolei zmiana w Ustawie o rachunkowości pozwoli zlikwidować obowiązek publikacji sprawozdania finansowego w Dzienniku Urzędowym PR w Monitorze Polskim B. Obecnie obowiązek ten jest powszechnie uważany za bardzo kosztowny dla przedsiębiorców – nowy projekt ustawy zakłada elektroniczny i bezpłatny dostęp do KRS.


Szykowane są również propozycje przedłużenia terminu obowiązkowego wykorzystania płatnego urlopu aż do 31 lipca, co pozwoli pracownikom spędzać dni wolne od pracy w dogodnym okresie letnim. Co więcej, w myśl projektu, podatnicy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku VAT już w ciągu 30 dni od złożonego rozliczenia, co skróci o połowę dotychczasowy czas oczekiwania na rozliczenia fiskusa.

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także