Ofensywa medialna Donalda Tuska w sprawie polityki...
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Ofensywa medialna Donalda Tuska w sprawie polityki prorodzinnej

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

- Dziś wchodzi w życie ustawa o rocznych urlopach rodzicielskich. - Jako społeczeństwo zrzucamy się na przyszłość naszych dzieci w wymiarze na jaki pozwalają sobie wyłącznie najbogatsze państwa świata - mówił premier w programie Dzień Dobry TVN.

Donald Tusk dyskutował o polityce prorodzinnej w towarzystwie matek pierwszego kwartału. Premier mówił m.in. o rocznym urlopie rodzicielskim. Tłumaczył powody rozciągnięciu rocznych urlopów macierzyńskich na dzieci urodzone również w pierwszym kwartale 2013 r. i ich rodziców. - My założyliśmy, aby ta ustawa objęła maksymalną, a nie minimalną liczbę dzieci. Dlatego założyliśmy datę, która działała wstecz - mówił premier.

Urlop rodzicielski jest urlopem płatnym, w trakcie którego będzie przysługiwać prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80 proc. lub 60 proc. Czas wykorzystywania urlopu rodzicielskiego został ściśle określony: urlop ten musi następować bezpośrednio po skorzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni będzie można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, następujących bezpośrednio po sobie i nie krótszych niż 8 tygodni.

- Dzisiaj jest dzień, kiedy rodzice dzieci, które urodziły się 1 stycznia 2013 r. powinny zgłosić swojemu pracodawcy chęć wykorzystania urlopu rodzicielskiego - przypomniał Donald Tusk.

Premier mówił również o projekcie objęcia 6-lataków nauczaniem w szkole. - 90 proc. rodziców, którzy posłali swoje dzieci do szkoły są zadowolenia z tego wyboru - poinformował szef rządu o wynikach badań.

Przedszkola za złotówkę już od września

5 godzin pobytu dziecka będzie bezpłatnych, a za każdą kolejną rodzice zapłacą maksymalnie 1 zł. Tak zdecydował Sejm, który poparł kolejną propozycję z rządowego pakietu prorodzinnego.

Na dodatkowe godziny opieki przedszkolnej samorządy dostaną dotację z budżetu państwa.

Program „przedszkole za złotówkę” obejmie od 1 września 2013 publiczne placówki, w tym tzw. punkty przedszkolne czy zespoły wychowania przedszkolnego.

Po 2 latach do programu będą też mogły przystąpić placówki niepubliczne.

Obecnie to gminy same ustalają wysokość opłat, którymi obciążają rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu powyżej 5 godzin. Są gminy, które w ogóle nie pobierają takich opłat, ale i takie, gdzie stawka wynosi prawie 4 zł za godzinę.

Przyjęte przez Sejm zmiany zakładają też, że od 1 września 2015 wszystkie dzieci 4-letnie, a od 1 września 2017 dzieci 3-letnie, będą miały zagwarantowane prawo do edukacji przedszkolnej.

Karta Dużej Rodziny: ulgi dla rodzin wielodzietnych

Tańsze bilety komunikacji miejskiej oraz zniżki w kinach, teatrach czy na basenach - to tylko niektóre korzyści, jakie daje Karta Dużej Rodziny. Dlatego resort pracy i polityki społecznej zachęca miasta i gminy w całej Polsce do jej wprowadzenia.

Karta uprawnia do ulg i zniżek dla rodzin wielodzietnych. Takie rozwiązanie wprowadziło już prawie 50 samorządów.

Np. w Grodzisku Mazowieckim karta funkcjonuje od 2008. Uprawnia do 50% zniżki na bilety do kina, na basen oraz udział w zajęciach artystycznych. Korzystają z niej ponad 2 tys. rodzin.

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
TOP 10 zmian w prawie w 2013 roku – cz. II