Odsetki za długi w podatkach znowu niższe - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Odsetki za długi w podatkach znowu niższe
KS
http://sxc.hu/
Tax Care

Odsetki za długi w podatkach znowu niższe

Podziel się tym artykułem:   

Kolejna obniżka stóp procentowych, tym razem o 0,25 pkt proc., spowodowała, że odsetki za długi u fiskusa znowu są niższe i wynoszą 10,5% w skali roku. Od listopada 2012 r. stawka odsetek za zwłokę w zapłacie podatków zmniejszyła się już łącznie o 4 pkt procentowe.

Oznacza to, że w przypadku długu na kwotę 5 tys. zł roczne odsetki są już o 200 zł niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Odsetki od zaległości podatkowych zależą od stopy lombardowej - zgodnie z Ordynacją podatkową stawka odsetek za zwłokę w zapłacie podatków jest sumą 200% stopy lombardowej oraz 2% (ale nie mniej niż 8%). Zgodnie ze środową decyzją RPP, stopa lombardowa zostaje obniżona z 4,5% do 4,25%. W efekcie od 6 czerwca 2013 r. stopa odsetek od zaległości podatkowych będzie wynosiła 10,5% w skali roku.

Dzisiejsza obniżka stóp procentowych jest już piątą w 2013 r. i siódmą w cyklu obniżek (w 2012 r. RPP dwukrotnie obniżyła stopy pod koniec roku). W efekcie od listopada 2012 r.  odsetki za zwłokę w zapłacie podatków obniżyły się łącznie o 4 pkt proc. (z 14,5%). Oznacza to, że w przypadku długu na kwotę 5 tys. zł roczne odsetki są już 200 zł niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu  (w listopadzie 2012 r. wynosiły 725 zł w skali roku, natomiast w czerwcu – 525 zł w skali roku).

Źródło: wyliczenia Tax Care na podstawie danych NBP

Stopa odsetek od zaległości podatkowych może być obniżona w przypadku złożenia korekty deklaracji podatkowej wraz z wyjaśnieniem przyczyn dokonania poprawki. Jeśli podatnik ureguluje zaległości  w ciągu 7 dni, może skorzystać z obniżonej stawki (75% stawki podstawowej, czyli obecnie 7,88%).


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Taxcare.pl 

Podziel się tym artykułem: