Odsetki od kredytu jako koszt podatkowy - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Odsetki od kredytu jako koszt podatkowy
Redakcja
http://sxc.hu/

Odsetki od kredytu jako koszt podatkowy

Podziel się tym artykułem:   

Odsetki od kredytu mogą być uznane za koszt podatkowy. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Odsetki od kredytu mogą być uznane za koszt podatkowy tylko w sytuacji, kiedy kredyt został zaciągnięty w celu zwiększenia bądź utrzymania przychodu. Ponadto za koszt uzyskania przychodu można uznać tylko te odsetki, które już zostały zapłacone, a nie wszystkie, które bank naliczył.


Kluczowa przy wątpliwościach, czy odsetki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jest możliwość udowodnienia, czy kredyt, od którego są naliczane rzeczywiście był związany z uzyskiwaniem przychodów. Takimi kredytami będą na pewno kredyty zaciągane pod inwestycję, czy dla zapewnienia ciągłości podatkowej. Wątpliwości może już jednak budzić kredyt zaciągnięty w celu spłaty należności podatkowej.


Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT odsetki są jedynym wydatkiem związanym ze spłatą kredytu, który można zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu. Tak więc raty czy prowizje dla baku takim kosztem być nie mogą.


Odsetki mogą być kosztem uzyskania przychodów dla wszystkich podatników, niezależnie od tego, czy odprowadzają podatek PIT czy VAT oraz którą metodę rozliczania tego pierwszego podatku wybrali. Różne będą tylko metody odliczania kosztów, adekwatne do sposobu rozliczania i rodzaju płaconego podatku.


Mimo że ustawa mówi wprost o tym, co może być kosztem uzyskania przychodu, bywa, że urzędy skarbowe nie chcą ich tak kwalifikować. Podatnik ma jednak prawo domagać się tego na mocy obowiązujących przepisów

 

Podatnik.info

Podziel się tym artykułem: