Odpoczywanie i inwestowanie – czy tak można?
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Odpoczywanie i inwestowanie – czy tak można?

Trzeba zacząć od tego, że istnieją różne style inwestowania (tradingu). Daytrading to otwieranie i zamykanie pozycji podczas jednej sesji (jednego dnia). Trading średnio- lub długoterminowy polega na tym, że pozycje są zamykane i otwierane co kilka dni albo nawet co kilka tygodni.


Wydaje się, że daytraderom powinno być łatwiej oderwać się od komputera – ostatniego dnia przed urlopem zamykają wszystkie pozycje i mogą się pakować. Problem w tym, że ostatnie transakcje mogą być nieudane – wtedy u daytradera może się pojawić pokusa „odegrania się”. Tymczasem takie „odgrywanie się” na siłę jest jednym z największych błędów, jakie może popełnić inwestor. Transakcje zawierane na szybko podczas pakowania walizki albo – co gorsza – nad hotelowym basenem z dużym prawdopodobieństwem zakończą się stratami, co zrodzi jeszcze większą frustrację i nie pozwoli wypocząć. Nie należy ani na minutę zapominać, że inwestowanie to ciężka i trudna praca, którą trzeba wykonywać w skupieniu przy biurku, po uprzednim przygotowaniu się.


A jeśli daytrader miał dobrą passę przed wyjazdem? Wtedy także powinien przestać inwestować. Powinien wykorzystać wakacje do namysłu nad swoimi transakcjami, powinien zadać sobie pytanie: czy mój zarobek był zasłużony, czy przypadkowy, czy jest co poprawiać?


Jeśli chodzi o inwestorów, którzy lokują kapitał w akcjach lub na rynku walutowym w średnim i długim terminie, to oni również powinni pozamykać swoje pozycje przed wyjazdem. Jeśli nie chcą tego zrobić, mogą je odpowiednio zabezpieczyć, ustawiając zlecenia take profit (biorące zysk) i stop loss (ucinające straty).


Jeśli nie potrafią tego zrobić, z pewnością nie powinni zabierać ze sobą laptopa. Obecnie wszystkie poważne biura maklerskie i wszyscy brokerzy foreksowi mają w ofercie aplikacje na smartfony, które mogą z powodzeniem posłużyć do kontrolowania tego, co dzieje się z otwartymi pozycjami. Kontrolowania – a nie zawierania kolejnych transakcji. Pamiętajmy, że generalnie otwieranie nowych pozycji przez komórkę nie jest profesjonalne – a co dopiero robienie tego na hamaku!
Inwestorzy długoterminowi na kilka dni przed wyjazdem powinni przestać otwierać nowe pozycje. Im większa liczba otwartych zleceń, tym mniejszy spokój na wakacjach.

  • Podsumowując, oto kilka kluczowych punktów, jakie powinien zrealizować inwestor, by mieć udany urlop:
  • w trakcie ostatniego tygodnia przed urlopem nie otwiera nowych pozycji;
  • ostatniego dnia przed urlopem ustawia zlecenia stop loss i take profit;
  • instaluje aplikację swojego biura maklerskiego na smartfonie (uwaga – zalecane tylko dla inwestorów średnio- i długoterminowych);
  • podczas wakacji raz na trzy dni sprawdza pozycje i ewentualnie koryguje zlecenia stop loss.


Urlop to doskonały czas, by przede wszystkim odpocząć. Można oczywiście podczas wylegiwania się na plaży pomyśleć o swojej strategii inwestycyjnej, przeanalizować swoje zachowanie, jako inwestora, przeczytać jakiś poradnik dotyczący inwestowania. Nie należy jednak pod żadnym pozorem inwestować podczas wakacji! Rynek na nas zaczeka, a zyski nigdzie nie uciekną...


Pamiętajmy, że wypoczęty inwestor ma większe szanse być skuteczniejszym inwestorem, a więc ma większe szanse na zarabianie!


Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce. 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także